Prvním místem, kde se zástupci stran, které uspěly v komunálních volbách, dohodli na koaliční spolupráci, je Ústí nad Orlicí. Ve středu odpoledne podepsali nově zvolení zastupitelé za sdružení Oušťáci, Ústí žije, ODS a KDU-ČSL koaliční dohodu.

Starostou bude opět Petr Hájek, který stál v čele ústecké radnice už dvě předchozí volební období. Ani na postech dvou dosavadních místostarostů se nic nemění. Podle koaliční dohody budou město spoluřídit Jiří Preclík a Matouš Pořický. Ke změně dochází na pozici třetího místostarosty, které obsadí Pavel Svatoš za sdružení Oušťáci. Křesťanští demokraté, za které zastával v uplynulých čtyřech letech funkci místostarosty Michal Kokula, získají místo v devítičlenné radě města. Novým radním se stane Jan Pokorný.

Spolu s ním v radě usednou Petr Strákoš, Anna Škopová a Jan Zábrodský za Oušťáky a Luboš Bäuchel za Ústí žije. „Podařilo se najít shodu, která umožňuje zachovat koalici v původním složení a zhodnocuje dosažené volební výsledky, ve kterých tři ze čtyř partnerů získali o jeden mandát víc než minule,“ sdělil lídr vítězného sdružení Petr Hájek.

Programové prohlášení, ve kterém si radniční koalice stanoví priority na nadcházející období, by měla být hotová do konce roku. „Budou v něm zakotveny nejvýznamnější investiční akce, které budeme chtít realizovat. Vnímám, že stoprocentní shoda je na výstavbě domu dětí a mládeže v areálu Perly a revitalizaci parku u Roškotova divadla,“ nastínil Hájek.

Staronová koalice má v zastupitelstvu pohodlnou, téměř dvou třetinovou většinu. Z celkových sedmadvaceti disponuje rovnými dvaceti hlasy. Zkrátka ale nepřijde ani opozice, která podle starosty získá funkci předsedy kontrolního výboru. „Zároveň jsou opozici nabídnuta místa v dozorčí radě společnosti Tepvos a zastoupena bude i komisích rady města,“ potvrdil Petr Hájek.