Soutěž, kterou pořádají klopotští chataři (u jejího zrodu stál dnes už nežijící Eduard Prax – chatař, mašinfíra, redaktor, velký příznivec hub a vyznavač country hudby), má zaběhnutá pravidla. Ti, kdo usilují o získání putovního poháru, přinesou své výtvory, kolem „švédského stolu" se pak kolektivně ochutnává a hodnotí. Kulinářské klání si za léta své existence získalo velkou prestiž, proto se kuchaři a kuchařky amatéři snaží pokaždé něčím překvapit. „Letos se sešlo celkem sedmnáct jídel a opět jsou originální a hlavně chutnají. Je mezi nimi dršťková polévka z kotrče, nechybí houbový tatarák, houbové rolády, koláče, guláš, různě obalované houby, nadívané žampiony. Všechno jsou to výtvory chatařů a spřízněných duší," informoval Orlický deník hlavní organizátor „Klopotské houby" Stanislav Josefy z Vysokého Mýta.
Mezi ochutnávajícími byl i uznávaný mykolog Libor Tmej z Mykologického klubu Choceň. „Je to pozoruhodná akce místních chatařů, kterou už organizují řadu let. Různorodost těch skvělých jídel je úžasná a jen těžko se rozhoduji o tom, které je nejlepší," svěřil se.

„Jídla jsou nápaditá, výborně chutnají, jsou to delikatesy. Místní chataři jen dokazují, že opravu umí. A tady předvádějí to nejlepší, co ve své kuchyni dovedou," nešetřil chválou na adresu soutěžících mykolog Libor Tmej. Jak dodal, houby mají v české kuchyni nezastupitelné místo a je řada klasických jídel z hub, které jsou zvěčněny v houbových kuchařkách. Klopoty jsou ale podle jeho názoru o něčem jiném: „Kuchařek s jídly z hub vyšlo mnoho, tady se ale často realizují nápady, na které člověk v dosud vydaných publikacích nenarazí, a že jich jsou desítky a desítky. Musím jen znovu ocenit tu fantazii a invenci, s jakou do přípravy jídel pánové a dámy jdou. Jak je navíc dovedou udělat i krásné. Takže jsou to nejen neuvěřitelné chutě, ale ještě i estetický zážitek."
Podobně jako v minulých letech se v sobotu navečer netrpělivě čekalo na to, jak dopadne hlasování o nejchutnějším jídle. První i druhé místo ve 14. ročníku „Klopot- ské houby" získala Jana Pešanová z Pardubic s klobásami zapečeným s houbovou směsí a sýrem a houbovým pečenáčem,  třetí příčka v soutěži pak patřila Anně Muchové z Chocně, která nabídla  houbový tatarák.
Pokud si chcete připravit výborné houbové pečenáče, zkuste recept Jany Pešanové: „Jsou to klasické houbové řízky, které naložíte do nálevu jako okurky, přidáte k tomu bílé víno. Můžete je sterilizovat, nebo je spotřebovat i dřív," prozradila úspěšná kuchařka.
„Vítězná jídla jsem ochutnal, ocenění si určitě zaslouží. Člověk se musí hluboce sklonit před autorkami," prohlásil Libor Tmej. Sám vedle ochutnávání připravil pro zájemce komorní výstavku hub a zodpověděl dotazy týkající se mykologie.