Kdy se budou moci na malého skokánka přijít podívat, se zatím neví. Na nové bydliště si teprve zvyká. „Klokánek je malý a hlavně plachý. Až si budeme jistí, že se cítí jako doma a je zcela v pořádku, umožníme zájemcům kontakt s novým přírůstkem stejně jako v případě papoušků," vysvětlil za letohradské chovatele Zdeněk Tomka.

„Bude tam sám?" ptali se už Letohradských na sociálních sítích. Sám by zůstat neměl, letohradští chovatelé se již poohlížejí v českých zoo po „nevěstě". „Hledání to není snadné," konstatoval Zdeněk Tomka.

Klokan rudokrký přicestoval z Nizozemí. Letohradu jej daroval tamní chovatel Fred Baelde jako uznání za jejich voliéru exotického ptactva, která slouží veřejnosti. „Zpřístupnit tak úžasnou věc všem místním a návštěvníkům města zdarma, s tím jsem se nesetkal takřka v celé Evropě," konstatoval nizozemský chovatel.

Letohradský starosta Petr Fiala chovatele pochválil za výborný nápad. „Vítáme každou iniciativu, která zatraktivní náš zámecký park. K voliéře přichází mnoho lidí, dokonce i výpravy školáků. Umístění nenáročného klokana do prostor vedle voliéry je bez pochyb takovým krokem. Zejména děti budou moci zblízka bez nutnosti výletů do zoo poznat toto exotické zvířátko," uvedl a dodal: „V letošním roce Pardubický kraj grantem podpořil úpravy voliéry, na kterých se finančně bude podílet také město. Celková investice přesáhne částku dvě stě tisíc korun."

Klokánek zatím nemá žádné jméno. To mu najdou letohradské děti. „Věřím, že se zapojí co nejvíce dětí a možná i někteří dospělí," doufá Zdeněk Tomka. Podle jeho slov patří nový obyvatel zámeckého parku mezi menší druhy klokanů, kteří měří do jednoho metru a váží do třiceti kilogramů. Dožívají se až patnácti let. „Překvapivé je, že dokáže zvládnout i naše klimatické podmínky, zvládne i mrazy do minus dvaceti stupňů, a to díky husté srsti. Zvuky, které klokan vydává, se podobají vrčení malého psa. Při běhu dosahuje až padesátikilometrové rychlosti, dokáže překonat překážku vysokou až tři metry," popsal vačnatce.

A co chystají chovatelé jako další překvapení? „Určitě se mají na co těšit nejen děti, ale i dospělí. Prozatím však neprozradíme více," uzavírá Zdeněk Tomka. (zr, daf)