„Letos byla klíšťata aktivní už v únoru, pak si dala pauzu, když se ochladilo, a teď už zase řádí," uvedla k aktuální situaci na Orlickoústecku vedoucí ústeckého pracoviště krajské hygieny Marta Pavlová.

Klíšťová encefalitida se loni nevyhnula ani Orlickoústecku, potrápila tu deset lidí. A přesto, že po zakousnutí klíštěte hrozí nejen encefalitida, ale i borelióza a další zdravotní problémy, lidé očkování stále podceňují: nedávný průzkum ukázal, že v Pardubickém kraji se nechalo očkovat pouhých 22 procent občanů.

Loňské statistiky ukázaly, že klíšťovou encefalitidou onemocnělo 351 Čechů a hlášená byla i dvě úmrtí. „Ze statistik lze usoudit, že letošní sezona bude podobná jako v letech předchozích," doplnila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Hégrová. Kdo se brání očkování, tomu odborníci radí nevycházet do přírody bez repelentu a vhodného oblečení.

Zlobí i mazlíčky

Klíšťata netrápí jen lidi, ale i jejich mazlíčky. „Už jsme letos našemu psovi tahali nejméně pět klíšťat," podotkla čtenářka Iva s tím, že pejskovi pořídili speciální obojek, který ho před parazitem ochrání.

Možností obrany proti klíšťatům u psů i koček je více. „Základním předpokladem toho, aby váš pejsek nebo kočička neměli zevní parazity, je správné ošetření přípravkem proti parazitům," řekl Deníku veterinář Václav Bartoš. Chovatel může kromě zmíněného obojku zvolit i antiparazitní kapky, které se kapou do srsti na zátylku.

(jan, zr)