Jasný vliv člověka

„Je to velká úleva dorazit do klidné Chocně,“ prohlásil v úvodu současný ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR v souvislosti s nedávným pobytem v Egyptě. Tedy zemi, jíž předpovídá v budoucnu velké vniřní otřesy vyvolané ekologickými podněty. Ve své přednášce hovořil o změně větrného vzoru Evropy, o existenci přirozené variability počasí i periodických změnách svítivosti slunce. Zmínil se o skleníkovém jevu i tom, že “oceánická cirkulace vázne“.

„V Arktidě ubylo již čtyřicet procent ledu. Existuje velká obava, že až zmizí úplně, změní se na velké ploše zeměkoule teplotní bilance. Nemůžeme odhadnout budoucnost, ale můžeme odhadnout její meze. Současné změny jsou částečně dílem přírody, částečně dílem člověka: jeho vliv je větší.“

Na našem území budou mít podle něj následky světových klimatických změn spíše sekundární dopady: „Nejde o to, kolik deště spadne v Chocni, ale kolik se tady například usadí Vietnamců, Číňanů či přistěhovalců z jiných zemí.“ Klimatolog zvučného jména očekává, že v některém z několika příštích let bude naše země výrazně postižena suchem. A pochybuje, zdali všechna rozrůstající se města mají představu, co by dělala, kdyby jejich obyvatelům klesla hladina spodní vody. „Nevíme, jaké bude klima, ale téměř určitě bude rozkolísanější,“ prohlásil vědec, jenž očekává, že přibližně do dvaceti let je pravděpodobný návrat povodně na úrovni roku 2002.

Klaus propagátor

„Stará cyklicita přestává platit a není sporu o tom, že teplejší svět je svět silnějších větrů, větších přívalových dešťů, svět větších energií,“ poznamenal Václav Cílek. Velký vliv bude mít podle něj čím dál více nedostatek ropy, proto doporučuje počítat do budoucna se závislostí na lokálních zdrojích.

A co říká snaze Václava Klaus věnovat se také klimatologii? „Panu prezidentovi dělá dobře, když se o něm mluví, ať už pozitivně nebo negativně. Na to se dá reagovat jediným způsobem: ignorovat to. Na druhou stranu on svým způsobem klimatologii propaguje,“ podotkl Václav Cílek.