Stavbu dvou domků v ulici U Biatlonu a U Obory realizoval Pardubický kraj v rámci projektu Transformace pobytových sociálních služeb s dotací z Integrovaného regionálního operačního programu.

Životní změna

Pro zdravotně postižené obyvatele jsou ve dvou dvojdomcích připraveny celkem čtyři samostatné domácnosti a také zázemí pro pracovníky, kteří jim tam budou zajišťovat nezbytnou pomoc a podporu v bydlení a denních aktivitách.

close Klienti ze Žampachu brzy půjdou do nového. info Zdroj: archiv Pardubického kraje zoom_in

„Naším cílem je, aby lidé se zdravotním postižením mohli žít v prostředí, které jim poskytne soukromí a pocit domova. Ze zkušeností víme, že tím zásadně roste kvalita jejich života, obnovují své rodinné vazby a často to provází i zlepšení zdravotního stavu,“ uvedl krajský radní Pavel Šotola.

Pro dvanáct vybraných klientů ze Žampachu představuje stěhování do domků v Letohradě velkou životní změnu, na kterou se dlouhodobě připravovali. Většina z nich již má anebo bude mít své pravidelné pracovní uplatnění, což je podle ředitele domova Luďka Grätze nezbytnou součástí jejich denních aktivit. „Do Letohradu za tímto účelem přesouváme ze Žampachu také vedení služby chráněné bydlení i zázemí pro sociální pracovníky,“ uvedl Grätz.

Nové domky si bude moci prohlédnout také veřejnost. Otevřeny pro ně budou ve středu 11. září od 16 do 20 hodin. Pardubický kraj nedávno zakoupil i domek v Žamberku, kam se bude stěhovat dětská domácnost Domova pod hradem Žampach.