Radost z domova

Na nedělní pouť bude jistě i po letech rádo vzpomínat šestadvacet nájemníků, kteří v sále restaurace Habřinka převzali slavnostně od starosty klíče od nových domovů a v těchto dnech se stěhují do pěti čtyřbytovek a tří dvoubytovek. Stavební náklady činily 62 milionů korun, podílely se na nich hlavně stát a Pardubický kraj. „Byty byly postavené pro příjmově vymezené skupiny: nemohou to být lidé tak bohatí, kteří si mohou dovolit koupit byt, a zároveň lidé úplně chudí, protože musí platit poměrně vysoké nájemné, aby mohli splatit poměrně vysokou půjčku, kterou si za ně půjčila obec,“ uvedl architekt sídliště Martin Krise. „Jsme z Ústí nad Orlicí, ale už 18 let bydlíme v Ústí nad Labem. Žádost jsme si podali se synem a dopadlo to oběma.

Jsme šťastní, že se po letech vracíme domů. Vybavení a velikost bytu nám úplně vyhovují,“ radovala se Lidka Ilgnerová. „Bude tady víc klidu než ve městě a navíc v Ústí se na bydlení moc dlouho čeká. Máme pěkný výhled a blíž do práce,“ konstatoval Jan Hynek. „Doufám, že vám úsměv vydrží i po dobu užívání bytů. Na takhle malou obec se takováto výstavba vidí málokdy a málokde,“ řekl mj. Leoš Strouhal, ředitel První chrudimské, dodavatele stavby.

Pamětní listy byly předány i řadě dalších lidí, kteří se o stavbu zasloužili. Starosta Českých Libchav do budoucna počítá s další výstavbou směrem k Pasekám, cyklostezkou k Sopotnici a jedná s Konzumem i o stavbě obchůdku. A věří v další zvýšení počtu obyvatel: za 15 let jejich počet vzrostl z 445 již na 553 obyvatel.

Příjemným zpestřením pouťového víkendu v Českých Libchavách byl také festiválek folkové a country hudby Habřinka 2007.