„Ubytování bude pro kohokoli, pro lidi, kteří chtějí duchovní obnovu. O prázdninách už tu budeme mít zkušební skupiny rodičů s dětmi, skupiny dětských táborů a podobně. Kapacita je omezená na jedenáct dvoulůžkových pokojů, ale vedle je poutní dům s osmdesáti lůžky, můžeme spolupracovat,"  řekl biskupský delegát Karel Moravec. Pokoje se teď musejí stavebně upravit, aby odpovídaly standardům 21. století. K dispozici bude sociální zařízení. Jako místo pro rozjímají hostům poslouží klášterní zahrada, která je teď veřejnosti nepřístupná.  „Když někdo přijede za duchovní obnovou a chce meditovat, zvědaví turisté by ho rušili," vysvětlil Moravec.

Královéhradecká diecéze komplex převzala loni od řádu redemptoristů. Řeholníků bylo málo a klášter neměl stálou duchovní správu. Vloni v létě se pak po roční pauze v kostele obnovily mše a další služby formou ubytování teď přibývají. Podle kněze znovuobnovení bohoslužeb lidé ocenili a v teplých měsících jich přicházely stovky. „V zimě je to samozřejmě trochu slabší, ale to tak bývalo po všechna staletí," dodal duchovní.

Díky úsilí Sester Neposkvrněného Početí Panny Marie, které v klášteře žily skoro 40 let, je komplex podle delegáta v poměrně dobrém stavu. I tak ročně rozsáhlý areál potřebuje miliony korun na běžnou údržbu.  Letos se například budou opravovat okna v kapli.

Zájemci si mohou prohlédnout nádvoří, ambity s obrazy, oltáři či betlémem, hrobku, kde jsou pochovaní redemptoristé, i kapli se svatými schody s malými relikviáři. Předloni se v komplexu otevřel památník internace, připomíná komunisty cílenou likvidaci církve v 50. letech.
„Do poutního kláštera ročně přijede asi deset tisíc turistů a pět tisíc věřících," uzavřel správce poutního domu Jiří Kubiš mladší.