O prázdninách tráví dovolenou v kempech na Orlickoústecku stovky rekreantů z naší republiky i ciziny. „Pod Černým lesem“ na kraji Žamberku mají stále plno. O víkendu odjelo dost Nizozemců, z nichž někteří tráví dovolenou pod Orlickými horami deset let po sobě. Šestatřicet chat je zamluveno do konce srpna, stejně dva apartmány. Přijíždějí i turisté ze Slovenska a Polska, pochopitelně zájemci z celé republiky: od Chebska po Beskydy.

Kromě rozlehlého koupaliště mají turisté k dispozici hřiště na fotbal, tenisové kurty a minigolf. Část kempu v Dolní Čermné tvoří dvacet chatek spravovaných obcí. Správkyně Jindřiška Vaníčková včera potvrdila, že mají plno: „Už máme objednávky na další týdny. Zastavují se turisté až z Ústí nad Labem nebo Tábora, teď čekáme Brňáky.“ Kdo se v kempu ubytuje, může si zahrát tenis, fotbálek, volejbal nebo minigolf

Jen kemp Knoflík je prázdný

Kempy a další místa určená k táboření jsou v těchto týdnech vyhledávána turisty nejenom z České republiky, ale i ze zahraničí.
O autokempy a kempy v orlickoústeckém okrese je velký zájem. Pokud si chtěli turisté zamluvit chatku nebo karavan, museli jednat už několik týdnů předem. A tak je většína kempů téměř plná a nabízí pouze místa pro stany.


Zato z autokempu Šlechtův palouk v Pastvinách, který vyhledávájí převážně čeští turisté, hlásí pouze třicetiprocentní obsazenost. Chatičky jsou plné a je nutné je objednat alespoň dva týdny předem. Místa na stanování je však tolik, že se turisté nemusí bát, že by neměli kde rozbít stan. Kemp však nenabízí příliš velký výběr sportovního vyžití. Návštěvníci si zde mohou zaplavat v Pastvinské přehradě, zahrát stolní tenis, malý fotbal či vyrazit do nejbližšího okolí na výlet. Jak nás ale ujistil recepční autokempu, hned poblíž točí výborné pivo.


Podstatně hůře je na tom kemp Knoflík v Lanškrouně. Kvůli vypuštěnému rybníku, u kterého kemp leží, zejí jeho chatky a prostory pro stanování prázdnotou. Turisté tu sice mají docela velké možnosti praktikovat nějaký sport, jsou tu pro ně připraveny například kurty na plážový volejbal či travnatý prostor na malý fotbal, ale při současných horkých dnech je vypuštený rybník největší příčinou toho, že je kemp úplně prázdný.