Možná si vzpomínáte na rodinné hudební uskupení Kelly Family, které především v devadesátých letech obsazovalo pravidelně přední příčky hitparád. Ve Vysokém Mýtě se nyní rodí podobná skupina s názvem Taková normální rodinka band. Eduard Příhoda (kytara) je dlouholetý kamarád s Jaromírem Štolbou (zpěv), dokonce spolu jezdili na dovolené.

Taková normální rodinka band chystá koncertní maraton. Doma zahrají 17. prosince.

Berou se jako rodina. Do své kapely přibrali ještě děti Sáru Štolbovou (saxofon) a Eduarda Příhodu juniora (basa), plus „adoptovali“ bubeníka Adama Čuříka, který byl soutěžícím ve vysokomýtské verzi soutěže Hlas. Podle členů je zbytek rodiny, především matky dětí, nadšený a plně je podporuje. Dokonce i volný čas dokážou trávit společně. „Samozřejmě dětská sekce kapely se občas sejde na pískovišti a ta dospělejší kuje pikle u piva,“ usmál se Příhoda.

Zdroj: Petr Kojnok

Tradicí bandu jsou společné silvestry, v minulosti i dovolené a každoroční nocování pod Zubštejnem. Nápad na vznik kapely přišel v hospodě, kam si vyšel Eduard Příhoda se synem, kde se potkali s dalším budoucím členem Adamem. Jediná volná místa byla u stolu rozjařených vysokomýtských muzikantů. Téma diskuse bylo tedy jasné, a právě Adam přišel s klíčovou otázkou na založení kapely. „Byl to moment překvapení, a tak jsme si řekli, proč to nezkusit,“ popsal zásadní milník kapely Eduard Příhoda.

Jediný, kdo přicházel v úvahu jako zpěvák, byl Jaromír Štolba, blízký přítel rodiny. Eduard neváhal, vzal telefon a zavolal mu, aby se rozezpíval, že to bude potřeba. Jaromír bez váhání souhlasil, a ještě povolal svoji dceru Sáru. Celá kapela tak byla postavena za několik minut. „Vlastně nás ani nenapadlo, že bychom hledali v jiných vodách, když to máme doma,“ vysvětlil Příhoda. Do celého rodinného projektu pouze neseděl Adam, který paradoxně s nápadem přišel. Proto si ho podle slov kapely adaptovali.

Vybít energii

Každý z členů má řadu zkušeností z předešlých hudebních projektů. Podle nich zatím k žádným dohadům v kapele nedochází. „Každý máme svůj názor a umíme si říct, co bychom chtěli. Právě v tomhle je hraní s dětmi úžasné. Na ně se zlobit ani nejde,“ řekl s úsměvem mluvčí bandu.

Zimní radovánky na Dolní Moravě
Dolní Morava odstartovala lyžařskou sezonu. S vyššími cenami a novými balíčky

Někoho by mohl překvapit styl, který rodinné uskupení hraje. Mohlo by se zdát, že punk-rock se zrovna k nim nehodí. Opak je pravdou. Podle kapely je to styl, který je pohodový, energický a jde v něm hlavně o vybití energie. „Někdo běhá nebo jezdí na kole, my hrajeme punk,“ vysvětlil Příhoda a dodal, že jiných stylů se nezříkají. Jejich hudba je prý různorodá.

Repertoár bandu se skládá výhradně z autorských skladeb. Nápadů je prý dost, ale času moc není. „Na tom chceme v příštím roce hodně zapracovat,“ slíbil ostřílený hudebník. Múzu hledají v práci, doma nebo na procházce. „Texty jsou velmi často plné zvířátek. Jelikož pejsek, kočička, jezevec a ostatní krásní tvorové jsou pro nás nekonečnou inspirací. Rádi zabrousíme do světa celebrit, kde se pořád něco děje. Nové lásky, rozchody, aféry, jo, to nás hodně baví,“ smál se u odpovědi Příhoda.

„Chceme hlavně hrát“

Rodinka má za sebou už několik zkušebních hraní. Zatím šlo především o seznamování se s živou produkcí. Jako každá správná kapela hledají i oni rituál před vystoupením. „Zatím jsme si nic takového neosvojili, ale vždycky se před vystoupením dobře najíme, což by vlastně mohl být i náš rituál,“ přemýšlel Příhoda.

Taková normální rodinka band:

Jaromír Štolba – zpěv
Sára Štolbová – saxofon
Adam Čuřík – bicí
Eduard Příhoda jr. – basová kytara
Eduard Příhoda st. – kytara

Vznik: Srpen 2021 Vysoké Mýto

Kapela má vlastní studio, řadu singlů a chystají dva klipy, přesto se chtějí soustředit především na živé hraní. „Teď chceme hlavně hrát a dostat naši muziku co nejblíže k posluchačům,“ vysvětlil člen kapely Eduard.

Band se zrodil ve Vysokém Mýtě, které si parta pochvaluje. „Po kulturní stránce je Vysoké Mýto na velmi vysoké úrovni. Místní M-klub patří k nejlepším v republice a muzikanti se sem rádi vracejí,“ řekl Příhoda a dodal, že doporučují také Městské slavnosti, Čermákovo Vysoké Mýto či Týden hudby.

Právě v domácím městě chystají na sobotu 17. prosince koncert společně se známou krajskou kapelou Volant. „Jsou to prostě boží kluci. Pojí nás s nimi spousta báječných zážitku z let minulých,“ vysvětlili členové bandu. Právě nyní se dostali do bodu, kdy se z původně neambiciózní kapely stává žádané zboží. „S naší manažerkou připravujeme koncertní maraton a zdá se, že to nebude jen ježdění kolem komína,“ dodal Eduard Příhoda.