Turisty by ke Stezce v oblacích v Dolní Moravě mohl vozit vlak. Taková je alespoň vize Pardubického kraje. Zvládnout nápor turistů by horské obci na pomezí Šumperska a Orlickoústecka měla pomoci i nová komunikace pro pěší a cyklisty nebo velké podzemní parkoviště.

Stezka v oblacích se v pohoří Králického Sněžníku stala turistickou atrakcí číslo jedna. Návštěvníků však do Dolní Moravy lákala loni v létě tolik, že jejich nápor nebyla horská obec v exponovaných dnech schopna zvládnout. O státních svátcích začátkem července 2016 davy turistů se svými auty obec doslova ucpaly.

Katastru obce se přitom v jeho jižní části dotýká trať Hanušovice - Dolní Lipka. Pardubický kraj tak začal uvažovat o vybudování železniční spojky do Dolní Moravy.

„Dolní Morava je jedno z nejnavštěvovanějších turistických středisek v kraji. Doprava tam narůstá, leží však v poměrně úzkém údolí, v němž není moc možností k parkování," popsal mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták. Kraj chce obci od silniční dopravy odlehčit. „Železnice je jednou z variant, jak tomuto středisku umožnit další rozvoj a nezatěžovat ho automobilní dopravou," dodal mluvčí Barták.

V první variantě zpracovatelé vytvořili studii zhruba pět kilometrů dlouhého kolejového napojení z osady Červený Potok k hotelu Vista, nad nímž stezka stojí. Následně studii doplnili jednodušší, kratší a levnější variantou, v níž by se konečná zastávka nacházela o kilometr níže v areálu U Slona. I tak by však stavba dráhy vyšla na stamiliony korun.

„Studii máme dopracovanou podle našich požadavků. Byla předložena členům krajské samosprávy. Pokud bychom zveřejňovali podrobnosti, tak až ve zcela definitivní podobě," řekl mluvčí Barták.

Problematiku nového úseku železnice již řešili i zastupitelé obce Dolní Morava. „Podle zastupitelů je to jedna z možností, jak do obce dostat hromadnou dopravu. Preferujeme ale takovou možnost železničního napojení, při němž bude minimálně narušen krajinný ráz obce," sdělil starosta Dolní Moravy Richard Novák.

Desáté Sodomkovo Vysoké Mýto představilo místní firmy Sodomka a Stratílek.
Událost týdne: Na Sodomku parním vlakem

Odbočka do Dolní Moravy by se napojila na trať Hanušovice – Dolní Lipka. Na té v současnosti jezdí vlaky jen o víkendech.

„Jako nejjednodušší a nejekonomičtější mi připadá varianta zprovoznit tuto trať, vybudovat v Červeném Potoce zastávku přímo ve vesnici a odtud zavést kyvadlovou autobusovou dopravu do Dolní Moravy," řekl Tomáš John z klubu Moravská pohraniční. Toto sdružení usiluje o zachování a rozvoj nejsevernější železniční spojnice Čech a Moravy.

Výstavba trati není jediným řešením, jak dopravně přetížené obci ulevit. Místní samospráva připravuje stavbu stezky, která by z úzké komunikace vedoucí obcí odvedla chodce a cyklisty. „Už druhým rokem jednáme s vlastníky pozemků ohledně majetkoprávního uspořádání," dodal starosta Richard Novák.

Majitel turistického resortu navíc u hotelu Vista plánuje výstavbu podzemního parkování. Pojmout by mohlo až sedm stovek aut.

Škody na Dolní Moravě a Králickém Sněžníku
Po kalamitě nyní dělníci zalesňují poslední holá místa