Okradení lidé zpravidla po vloupání ve svých domech pociťují nepříjemný pocit z toho, že někdo „sahal“ na jejich soukromí. Jaký pocit potom musejí mít ti, kteří byli okradeni ve svém domě, když spali?

Zloději si neberou servítky

Podobné případy nejsou výjimkou. Od začátku srpna policisté na Orlickoústecku zaznamenali již tři. V Hrušové na přelomu července a srpna zloděj okradl spící seniory. Z nočního stolku jim sebral bezmála sto tisíc. Spánku majitelů domu, kam vlezl otevřeným záchodovým okénkem, využil i zloděj v Králíkách, který si odnesl třicet tisíc. Za podobných okolností – když majitel spal v podkroví – kradl i zloděj v Lanškrouně. Ten odešel s kořistí v podobě notebooku. „Zloději si neberou servítky. Především starší generace, která vyrůstala v totalitě, kdy tohle nebývalo obvyklé, je neopatrná, až naivní. Starší lidé nepočítají s tím, že když jsou na zahradě nebo spí, může jim do domu někdo vlézt,“ potvrzuje Eva Sichrová, okresní policejní tisková mluvčí.

Mezi nejčastější chyby majitelů domů podle Evy Sichrové patří, že nezamykají dveře a na noc nezavírají dostupná okna. „Lidé často nezamykají přední vchod, když jdou na zahradu. Proto doporučuji nahradit kliku koulí, je to jedna z možností. Pachatele to odradí a majitelé nemusejí tolik myslet na zamykání,“ radí mluvčí a dodává, že především v létě, kdy se hodně větrá, by lidé měli na noc určitě zavírat snadno dostupná okna v přízemí.

Nediskutujte, volejte 158

Zmiňované případy se dějí ve dne i v noci. Ve všech případech ale platí, že pokud majitel zloděje „nachytá“, neměl by se s ním pouštět do diskuse a už vůbec ne do „křížku“. „Je lepší se nedohadovat. Nikdy nevědí, jestli je pachatel ozbrojený. Některý pachatel se lekne a příbytek opustí, to je ta nejlepší varianta. Pokud je agresivní, je lepší se stáhnout a okamžitě volat 158. To je hodně důležité v každém případě. Je dobré si všimnout, do jakého vozidla pachatel nasedá, případně si zapsat ´espézetku´,“ radí Eva Sichrová. Ale jak ze své zkušenosti dodává, moment překvapení bývá u obětí tak velký, že si lidé často ani nepamatují, jak zloděj vypadal, natož čím odjel.

Podobným nejen „letním evergreenem“ jsou vykradené chaty a v těchto dnech přibývá případů vyloupených aut houbařů.