O propojení řek snil už Karel IV.

Po obou stranách stály špalíry lidí. Podívat se na pana prezidenta přišla i Jana Majznerová. Kdyby měla možnost se jej na něco zeptat, byla by to prý praktická otázka. „Třeba euro, bude u nás, nebude?" zajímá ji. Pan František, který stál opodál, se netajil tím, že patří mezi Zemanovy odpůrce. „Je to šašek počmáranej. Na besedu nepůjdu, na jeho blábolení nejsem zvědavej," utrousil. Další Choceňák, Honza, připomněl, že Miloš Zeman není prvním prezidentem, který do Chocně zavítal: „Byl tu Havel, Klaus, kdysi i Masaryk."

V Panském domě prezidenta uvítal a připomněl minulost i současnost města starosta Chocně Ladislav Valtr. Prezident se dopustil drobného omylu, když mu blahopřál ke znovuzvolení (v minulém volebním období byl však současný starosta místostarostou). Ladislav Valtr položil první otázku, prezidenta se zeptal, čím by Chocni mohl pomoci v jejím rozvoji, zda má možnost urychlit velké stavby v okolí. Konkrétně se hovořilo o železničním koridoru procházejícím Chocní nebo o propojení řek Dunaj-Odra-Labe. „Sen spojit Dunaj s Odrou měl Karel IV. Tentýž sen měli Tomáš a Jan Baťovi a tentýž sen mám i já," konstatoval v Chocni Miloš Zeman a zmínil se o čtyřech desítkách předních vodohospodářů, energetiků a odborníků v dopravě, kteří společně sepsali otevřený dopis na podporu výstavby tohoto vodního koridoru. „Protože naše média jsou ´objektivní a nezávislá´, tak nikde tento otevřený dopis nebyl publikován," rýpnul si Miloš Zeman tradičně do novinářů. Podle jeho slov se v současné době pracuje na studii proveditelnosti D-O-L.

Legendární Zemák parkuje v Hošticích

Starší muž prezidentovi připomněl, že v roce 1995 stával v Chocni autobus zvaný Zemák a zeptal se ho, k jakému posunu u něj za dvacet let došlo. „K posunu prezident versus Zemák došlo v tom smyslu, že jsme oba zestárli. Autobus Zemák je dnes zaparkován v Hošticich, což je známá vesnice, kde Zdeněk Troška natáčel svoje filmy, a slouží tam jako jakási relikvie," konstatoval Miloš Zeman. O známém autobusu prezident mluvil také ve vysokomýtském Ivecu (bývalé Karose), kde byl navzdory tehdejšímu ministrovi dopravy z opačného politického spektra renovován.

Z Chocně si prezident odvezl jako dárek obraz fotomontáž Chocně s již postaveným vodním koridorem a na ochutnávku balíček výrobků Choceňské mlékárny. Místní prezident potěšil znalostí mléčného výrobku, kterým se Choceň proslavila. „Choceňské pomazánkové se teď díky Evropské komisi nejmenuje pomazánkové máslo, ale Choceňské pomazánkové. Skoro bych řekl, že ten druhý název je hezčí," konstatoval na rozloučenou s Chocní.