Lidé si stěžují, stěžuje si i vedení a personál polikliniky. Naštěstí (nebo snad bohužel?) tam zatím nedošlo k protiprávnímu jednání, a tak to vypadá, že situace nemá řešení. Ale je to tak skutečně?

„Jsme zoufalí"´

„Trvá to snad už rok a půl. Scházejí se tady výtržníci, chlastají, hulí, plijou, dělají výtržnosti. Prodává se tam alkohol mladistvým," tvrdí jedna z obyvatelek ulice, která si přála zůstat v anonymitě, a pokračuje: „Lidi se bojí chodit s dětmi kolem. Z policie nás posílají na radnici, tam nám řeknou, ať se obrátíme na policii, přehazují si nás jak horký brambor. Jsme zoufalí. Bojíme se, že si nás budou tak dlouho přehazovat, dokud se tady něco nestane."
Policisté na místo na základě oznámení obyvatel vyjíždějí, to Orlickému deníku potvrdila policejní mluvčí Lenka Vilímková. „K tomuto mohu sdělit, že oznámení bylo vždy ze strany policistů řádně prověřeno, ani v jednom případě nebylo shledáno, že by na místě docházelo k nějakému protiprávnímu jednání. Pokud by policisté protiprávní jednání zjistili, bylo by řešeno podle zákona," ujistila.

Dopis radnici

Obyvatelé ulice se dokonce na radnici obrátili společným dopisem. Žádají, aby provozovatel prodejny potravin i majitel objektu přijali taková opatření, která by problém vyřešila. Reakce majitele Zdeňka Bednáře je ale pochopitelná. „Mám velkou daňovou zátěž za tu nemovitost, kterou si plním. Toto není v mojí kompetenci, noční klid je v deset hodin, kdy tam žádný hluk není. To by vadilo i mně, protože chci taky pochopitelně v klidu spát. Vše je v rámci zákonných norem, nevím, co bych k tomu řekl," uvedl pro Orlický deník a přidal svůj názor na problém: „Je to malé město, roli hraje krize, závist. Vím, že se tam mladí smějou, to snad ale zakázané není, když jsem byl mladý, nemohli jsme nosit ani popsané tričko, doufám, že to do této situace zase nedospěje."
Částečně mu dává za pravdu i starosta města Miroslav Kučera, když říká: „Já jsem tam zasahoval několikrát, ale kolikrát jedu okolo, a nic se tam neděje. Řvou tam, odhodí papírek, ale není to pravidelně, není to pořád." Přesto starosta tvrdí, že město pro to dělá, co může. „Ale v podstatě to nemá řešení. Ve večerce prodají alkohol zletilému, a ten to potom dá těm mladým. Policie tam jezdí, náš člověk, který to má na starosti, tam chodí," dodal Miroslav Kučera, který se domnívá, že vyhláška omezující konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích by nic nevyřešila.

Vyhláška?

Tím si naopak není jistý ředitel polikliniky Jaroslav Janouch, který by vyhlášku uvítal: „Navrhoval bych omezení konzumace alkoholu na přesně definovaných místech, není tak těžké je pojmenovat. Potom by policisté aspoň mohli konat, takhle přijedou, oni se jim vysmějou a ještě jim vynadají." Dění okolo večerky se polikliniky přímo dotýká. Hluk ruší lékaře při práci, mladí lidé pronikají do zahrady polikliniky, kam si běžně „odskakují" vykonat potřebu. „Ambulance ordinují do osmi, devíti do večera. Sestřičky odcházejí ještě později a mají strach tamtudy chodit," dodává Jaroslav Janouch.
Názory, obavy i argumenty všech zúčastněných jsou pochopitelné. Ale je vhodné spokojit se s tím, že vše je v rámci zákonných norem a protiprávní jednání nebylo shledáno, když hlasů, že v ulici Dvořákova nepanuje standardní dění, zaznívá hned několik?

Máte ve svém okolí podobný problém? Přispějte do diskuze!