Dnes ukončíme naši pouť po patnácti místech v okrese v Lukavici, Mladkově, Sopotnici, Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě a Žamberku. V Lukavici tradičně patří první středa po Mikuláši rozsvícení vánočního stromu, společný zpěv koled akci opět hezky doplní. Vánoční atmosféra obec ovládne už ráno, v 8 hodin bude v zasedací místnosti úřadu zahájena vánoční výstava, na které budou k vidění zdobené perníčky Jany Šverclové, patchwork, vánoční vazba i přání zdobená technikou quilling. Jak prozradila starostka Ilona Severová, v 17 hodin zahájí hudební pásmo v altánu na návsi sbor Lukaváček, před zpěvem koled zahraje ještě Žůžoband. „Někde mají cukroví, jinde chleba se škvarky, my budeme rozdávat domácí věnečky od paní Bednářové a zastupitelé budou v hasičské garáži smažit langoše," dodala starostka.

Také v Mladkově se na zpívání pilně připravují. Pod nejvyšším živým vánočním stromem České republiky zazní kromě pěti společných koled ještě mnoho dalších, celkem sedmnáct. Zkušené místní pořadatelky z tamního „Babince" mají připraveny desítky zpěvníčků a koledy na MP3. „Podávat se bude vánoční cukroví, štrůdl, punč, a to i dětský, aby to dětem nebylo líto," prozradila Alena Kotyzová.

„Na společné zpívání se už všichni těšíme a doufáme, že nás bude více než loňských sto padesát," vzkázal ze Sopotnice Miloslav Coufal. Zpívat se tam opět bude na Farské zahradě.

Premiéru bude mít akce Česko zpívá koledy v Ústí nad Orlicí. Na Mírovém náměstí si zájemci budou moci zazpívat se sborem Alou Vivat.

S velkým napětím budeme očekávat, jestli Vysoké Mýto potvrdí roli nejpočetnějšího sboru. Loni tam na náměstí Přemysla Otakara II. organizátoři z DDM Mikádo napočítali 300 až 350 zpěváků. Na stejném místě se sejdou i letos.

Zatímco všude bude vonět punč a svařák, v Žamberku se půjde na pivo. Aby ne, když organizátorem tam opět bude pivovar Žamberecký kanec! Ale grog a čaj na zahřátí samozřejmě také budou! O hudební doprovod se na dvoře pivovaru postarají sbor Vlaštovičky ZUŠ P. Ebena Žamberk, sbor Orlička Masarykovy ZŠ v Klášterci nad Orlicí a soubory zobcových fléten a dechových nástrojů obou škol. Akci zpestří výstava medvídků.

Kde se bude zpívat:
Česká Třebová
Žamberk
Helvíkovice
Lukavice
Brandýs nad Orlicí
České Heřmanice
Sopotnice
Černovír
Mladkov
Libchavy
Vysoké Mýto
Lichkov
Dolní Čermná
Králíky
Ústí nad Orlicí
Náš sbor podpoří i obyvatelé Sloupnice ze sousedního okresu.
Co se bude zpívat:
Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.