Před svátkem sv. Valentýna už tradičně „zbrojí" na Hematologicko – transfúzním oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde se už poosmé uskuteční akce „Kdo miluje, daruje krev". Dárci krve budou moci přijít do „transfúzky" v pátek. Akce je zaměřena především na získání prvodárců, objednat k odběru se ovšem mohou i pravidelní dárci. Ti, kdo se rozhodnou krev věnovat poprvé, mohou k odběru přijít mezi 7. a 10. hodinou dopolední, a to bez objednání.
„Akce má za cíl hlavně přilákat nové dárce. Ne snad, že by jich naše nemocnice měla nedostatek, ale snažíme se o generační obměnu. Populace dárců nám stárne a my potřebujeme, aby do systému přišli mladí lidé, žáci a studenti středních škol," informoval včera redakci ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček.
Podle slov Jiřího Řezníčka je už akce zavedená. „Ze středních škol přichází řada studentů a my si toho vážíme. Navíc se nám i díky této iniciativě daří upozorňovat veřejnost na to, že v Ústí ´transfúzka´ je a mladé dárce získává," prohlásil ředitel špitálu.
A jak je to v Orlickoústecké nemocnici s dostatkem či nedostatkem krve?
„Co se týká naší nemocnice, musím říci, že máme hodné dárce, chodí nám pravidelně a díky tomu máme relativně dostatek krevních přípravků. Dokonce můžeme část této produkce vozit do Fakultní nemocnice Brno, kterou pravidelně zásobujeme přibližně padesáti odběry týdně," informoval Jiří Řezníček.

Dobrý pocit z toho, že pomůžete jinému

„Akci k Valentýnovi zaměřenou na prvodárce považuji za velmi dobrý nápad. Kolem Valentýna je to všechno o srdíčku a pro získávání mladých prvodárců je to docela příhodný čas," říká osmatřicetiletá Martina z Ústí nad Orlicí. Sama už má s dárcovstvím zkušenost, k prvnímu odběru krve se totiž odhodlala před půlrokem. „Přemýšlela jsem o tom dlouho a nakonec jsem se prostě rozhodla. Musím říci, že na mě při odběru byli všichni moc hodní. Když zjistili, že mám ´nulku´, byli rádi a hned mě vzali, což se nestává každému," popisuje svou zkušenost. Jak prozradila, s tím, že bude dávat krev i v budoucnu, počítá. „Vzhledem k mé ´ztepilé´ postavě mi bylo doporučeno, abych dávala krev maximálně dvakrát do roka. Rozhodně chci pokračovat. Člověku to dává i dobrý pocit, že někomu jinému jeho krev pomůže," uzavřela.

Dárky z Domova pod hradem

Akci „Kdo miluje, daruje krev" řadu let podporuje i Domov pod hradem Žampach. V jeho dílnách totiž pravidelně vznikají pro ty, kdo přijdou do ústecké „transfúzky" darovat krev, milé dárečky.
„Pro ty, kteří přijdou, je vše bezplatné a dostanou i malou pozornost a vzpomínku v podobě dárků, které vznikly ve spolupráci s Domovem pod hradem Žampach a na jejichž výrobě se podíleli klienti docházející do aktivizačních center. Tentokrát jsme pro tuto akci připravili drobnou pozornost z naší svíčkařské výroby. Jsme rádi, že můžeme touto formou přispět k vyjádření poděkování novým dárcům krve," uvedl ředitel Domova pod hradem Žampach Luděk Grätz. Jak dodal, v loňském roce se dokonce aktivními dárci stalo i několik zaměstnanců.