Před jízdou nepil. V řadách policistů zůstal. Ostatně to, co se přihodilo jemu, může při troše smůly potkat téměř každého, kdo usedne za volant motorového vozidla. V letech 2006, 2005 a 2004 pak nebyl v okrese trestně stíhám jediný policista. V roce 2003 byl stíhán příslušník police, který se dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. Od policie odešel. Stejně skončil i další z policistů, který zavinil v roce 2002 pod vlivem alkoholu dopravní nehodu. Tolik statistika, kterou vede ústecké okresní policejní ředitelství.

Ubývá i počtu stížností

Další pohled na možné prohřešky policistů může poskytnout také počet stížností, které jsou na jejich práci podány ze strany veřejnosti. Jak Deník zjistil, v roce 2005 bylo v okrese Ústí nad Orlicí přijato třicet pět stížností, z nichž jedna byla inspekcí při okresním policejním ředitelství uznána jako oprávněná. V roce 2006 bylo podáno třicet stížností, ani jedna z nich nebyla podle nového názvosloví trestního řádu uznána za důvodnou. Jednu stížnost ale přijala také krajská správa policie a za důvodnou ji uznala. V loňském roce pak bylo na okresním ředitelství policie přijato dvaadvacet stížností a jedna z nich byla důvodná, v Hradci Králové pak přijali jednu stížnost a ta byla také uznána za důvodnou. Podle tiskové mluvčí policie Evy Sychrové nebyly kvůli těmto prohřeškům policisté stavěni mimo službu. Postih byl v kompetenci okresního policejního ředitele, „hříšníky“ čekala pokuta.
„Lidé si vesměs stěžují na nedobrý přístup policistů, někdy se jim zdá, že je policista odbyl nebo že nepostupoval podle jejich názoru v souladu s předpisy. Tam může jít často o subjektivní pocity,“ dodala mluvčí. Vývoj v oblasti trestné činnosti policistů i počtu stížností považuje za pozitivní. Podle jejích slov navíc nejsou žádné signály o tom, že by se mezi policisty vyskytly případy podvodů, korupce a další závažné trestné činnosti.

Kdo má policisty kontrolovat?

Veřejnost ale může mít i jiný názor. Často se poukazuje na to, že je nelogické, aby prohřešky policistů šetřili opět policisté. „Připadá mi absurdní, když policista prověřuje policistu, tedy svého kolegu. Měla by to mít na starost nezávislá inspekce. Navíc lidem asi nejčastěji vadí přístup a chování policistů, což se dá zpětně zkontrolovat jen těžko,“ řekla včera Deníku mladá žena z České Třebové s tím, že má podobnou zkušenost.