Poslední tři roky vede ústeckou radnici koalice sdružení Oušťáci, KDU-ČSL, ODS a Ústí žije, které vzniklo poměrně nedávno. Starostou města je už druhé volební období Petr Hájek (SNK Oušťáci). A o pozici starosty se jako lídr kandidátky uchází i pro příští čtyři roky. „O post starosty se budu ucházet potřetí. Rozhodujícím motivem je můj zájem o dění ve městě a mít možnost podílet se na jeho proměně,“ říká Hájek.

Pro nadcházející volební období má dvě priority – zahájení výstavby nového domu dětí a mládeže v areálu někdejší textilní továrny v centru města a oživení parku pod Roškotovým divadlem. „S revitalizací bývalé Perly jsem spjat již osm let a po letech hledání nové náplně a významu území, projektové přípravy a obhajování nastavené cesty, bych byl rád i u zahájení faktické proměny území,“ vysvětluje starosta.

Lídrem nově utvořeného sdružení Ústí žije a kandidátem na starostu je současný místostarosta Jiří Preclík, který před čtyřmi roky uspěl jako bezpartijní na kandidátce ČSSD. „O vedení města bych se rád ucházel především z důvodu pokračování v započaté činnosti na ústecké radnici,“ konstatuje Preclík.

Za ODS bude o křeslo starosty bojovat místostarosta Matouš Pořický. „Život mám takový, jaký si ho vytvářím, dům a zahrada vypadá tak, jak se starám. S podobou města je to podobné. Jestliže chci něco změnit, musím se o to alespoň pokusit,“ říká.

Také třetí ústecký místostarosta Michal Kokula je jedničkou kandidátky křesťanských demokratů.

Sdružení nezávislých kandidátů Ústí 2014 a Patrioti, které v minulých volbách získalo pět mandátů, vede do voleb Jana Lukesová. Zastupitel a někdejší starosta Jiří Čepelka kandiduje ze druhého místa.

Výrazná obměna

S výrazně obměněnou kandidátkou přišla ČSSD. Lídrem a kandidátem na starostu je předseda nově ustavené místní organizace Marek Mana. Prioritami, na které by se chtěl zaměřit, jsou zdravotnictví, sociální služby, bydlení a větší otevřenost radnice k veřejnosti.

Novým politickým subjektem je sdružení Změna pro Ústí, jehož lídrem je zastupitel Jaroslav Řeháček. Spolu s ním kandiduje i pět dalších sociálních demokratů. „O post starosty se ucházím proto, abych zásadně otočil kormidlem ve směřování našeho města,“ uvádí předseda zrušené místní organizace ČSSD.

Jedničkou na kandidátce KSČM je Rudolf Navrkal. Zastupitelé Jana Severová a Jaroslav Fišer jsou na pátém a šestém místě.

Starostové Ústí na Orlicí od roku 1990
1990 - 1992: Bohuslav Lang
1992 - 1998: Karel Škarka
1998 - 2006: Jiří Čepelka
2006 - 2010: Richard Pešek
2010 - dosud: Petr Hájek