Na Pekláku vzniklo nové nástupní místo s moderním zázemím, které čítá rozšířené parkoviště, mini kemp, informační zázemí a myčku kol, od srpna bude k dispozici také stanice pro opravu kola.

Podle starostky České Třebové Magdalény Peterkové vybudování singletracků významně rozšíří možnost volnočasových aktivit ve městě a Peklák otevřou všem věkovým kategoriím od nejmenších cyklistů až po zkušené jezdce. „Areál Peklák byl otevřen v lednu roku 2006 především jako středisko provozující sjezdovku pro zimní sporty. Od června téhož roku do roku 2015 mohli návštěvníci využívat také lanový park a v srpnu roku 2012 byl zahájen provoz nově vybudovaného Bike parku Peklák. Stále však chyběla nějaká aktivita, která by přilákala širokou veřejnost a rodiny s dětmi. Právě proto byl v tomto areálu dokončen výjimečný projekt pro příznivce cyklistiky a zdravého pohybu v přírodě,“ uvedla starostka při slavnostním otevření resortu.

Areál nabídne tratě různých obtížností: náročné, hravé se spoustou skoků a klopených zatáček i snadné pro ty, kteří zvládají základy jízdy v terénu. „Určitě jsou i pro děti. Asi nejde říct konkrétní věkovou hranici, záleží, jak jsou děti šikovné. Tratě jsou označené různými stupni náročnosti, nejsnazší je žlutý okruh, který vede po vrchu, je zde malý sklon a děti se bezpečně vyřádí. Z tras si vybere každý,“ uvedl správce areálu Zdeněk Vávra. Bikeři mohou využít také vlek, který bude v provozu denně kromě pondělí až do konce prázdnin. Na Pekláku půjčují i terénní káry.

PŘÍRODA TĚLOCVIČNOU

Singletracky byly v lesích nad Českou Třebovou vybudovány v uplynulých dvou letech jako součást česko-polského projektu Singletrack Glacensis, svazek obcí Region Orlicko-Třebovsko na ně získal dotaci z evropských fondů. Pokryla 16 z celkových 17,8 milionu korun. Místopředseda Orlicko-Třebovska Josef Škeřík připomněl i síť cyklostezek, které svazek obcí pro cyklisty buduje od roku 2007. „Další část přírody může být využívána jako tělocvična,“ řekl. Tratě pod značkou Singletrack Glacensis vznikají i ve Zdobnici na Rychnovsku a v polské Kladské Bystřici.