Pouze se zmohl na souhlasné, že má redaktorka pravdu a že je rád i za tento malý krůček kupředu. Otázkou je, co si pod pojmem kupředu pan ministr vlastně představuje. Brát si vzor z úplatků je podle mě cesta zpět.
Uzákonit možnost připlatit si za kvalitního lékaře a termín operace jenom proto, že ti, co na to dnes mají, stejně lékařům dávají úplatky, je rozhodnutí neslučitelné s dobrými mravy. Kdyby se tato zvrácená logika používala všude, kde se vyskytuje korupce, tak bychom se mohli dostat do situace, že každé úřední zvýhodnění dostane svoji oficiální nominální hodnotu a legálně se např. bude platit za přednostní přijetí dítěte na státní školu, za zrychlené studium po vzoru Plzeňských práv, ale i za poslanecké legislativní ano nějaké zájmové podnikatelské skupině. Státní ceník by se valorizoval podle toho, jak by reagovala korupce (neviditelná ruka trhu), neboť jednotný ceník bude vždy chtít někdo přeplatit, zvlášť když se korupce stejně jako dnes nebude trestat.
Nedávno jsem byl nemile překvapen, že se lékařské kapacity, jakými jsou profesoři Pafko a Pírko, tvrdě neohradily vůči konstatování, že si bohatí v rámci šedé ekonomiky lepší zdravotní péči u špičkových lékařů stejně kupují. Zajímavé je, že na to média reagovala mlčením, jako kdyby se nejednalo o korupci a daňové úniky, ale o nezadatelné právo lékařů.
Pak se opravdu nemohu divit, že korupce bohatých, přetavená v oficiální ceník, zdraží, tím pádem omezí přístup těch, co na něj nebudou mít, ke kvalitní a rychlé léčbě. Proto ministrem zdravotnictví, kterému při sepisování zdravotnických reforem vede ruku netrestané korupční jednání, mohu jen opovrhovat, neboť otevírá cestu k tomu, aby například i o omezeném počtu orgánů vhodných na transplantaci rozhodovala schopnost si připlatit. Vůbec bych se nedivil, kdyby tento ministerský vlk v rouše beránčím zavedl u transplantací elektronické aukce. Stačilo by konstatovat, že už dnes o tom, kdo transplantaci podstoupí, rozhodují úplatky. Sladkým řečičkám Hegera, že chudí nebudou bohatými předbíháni, může uvěřit jen hlupák. Jak řekli profesoři Pafko a Pírko. Mohli bychom operovat víc, ale pojišťovny proplatí jen omezený počet operací. To znamená, že když se bude za příplatek operovat v sobotu nebo v neděli, tak to pořád bude z pojišťovnami nastaveného limitu a chudí se ve frontě dopředu nepohnou ani o kousek. Karel Čapek se rozhodl správně, že doktoru Galénovi nedal povahu ministra zdravotnictví Hegera. V opačném případě by naše literatura přišla o jednoho z kladných hrdinů. Mít totiž Hegerovu povahu, tak by u Galéna rozhodovaly peníze, zdravý maršál by si mohl válčit jak chtěl a chudí nemocní nemající na úplatky (příplatky) by přišli zkrátka.

František Štván