Turisté měli v sobotu jedinečnou možnost navštívit při svých toulkách Orlickoústeckem krásnou barokní kapli sv. Jana Nepomuckého. Na Kopečku stojí tato památka už několik století, její krásu je ale možné obdivovat jen při výjimečných událostech. Jednou z nich je tradiční květnová Kopečková pouť. Další příležitost prohlédnout si kapli umístěnou za zdmi podloubí ve tvaru pětiúhelníku a třeba si i zazvonit jedním z pěti zvonů se naskytne v sobotu 7. srpna od 10 do 17 hodin.

„Otevření navrhli farní důchodci. Chodí tu okolo spousta lidí, tak aby se mohli podívat,“ vysvětlila Jarmila Skalická, která působí jako kostelnice ve farním kostele ve městě. Také na Kopeček přišla s mohutným klíčem. S Marií Kudláčkovou, která zajišťovala výklad o kapli, přinesly i květiny na pětiboký oltář s legendou o Janu Nepomuckém. Nejdřív ale bylo nutné vyklepat bílé ubrusy pokryté jemným dřevěným prachem, jejž za sebou nechávají červotoči, kteří oltář pomalu ale jistě ničí.

Chátrá celá kaple, která by přitom směle mohla být jednou z dominant regionu. „Zatím je vlastníkem farnost. Loni měla být dohoda s městem, že by ji za symbolickou korunu převzalo, ale neuskutečnilo se to. Potřebuje to moc oprav, opravená je jenom část. Loni se opravila jedna věžička a část podloubí, letos se mělo pokračovat, ale asi nejsou peníze,“ uvedla smutně Jarmila Skalická. „Mám k tomuto místu úctu, mám ho ráda, je tady krásně,“ dodala. „Jsem Kyšperák, jsem tu odjakživa. Můj vztah ke kapli je jako k místu rodiště. K tomu, co je staré, co vybudovali naši předci, ale my to nepěkně udržujeme,“ doplnila ji Marie Kudláčková.
O oživení kaple se pokouší také občanské sdružení Divadlo, které by chtělo iniciovat potřebnou opravu.

Otázka pro Tomáše Langra, ředitele o. s. Divadlo

Jak se vyvíjí iniciativa za záchranu kaple?
„Kontaktoval jsem skupinu ochránců památek z Hradce Králové. Vyvolal jsem jejich setkání se zástupci města. Ale v podstatě se všichni tváří, že pro to dělají maximum, ale skutek utek. Plnění úkolů, které jsme si dali, selhává. Zástupce města chátrající památka nepálí, protože není v jejich vlastnictví. Pan farář už na to ve svém věku nestačí. Nechávám to času a jsem připraven dál památce napomoci. My jako nadšenci z Divadla nabízíme, že bychom tam kvůli oživení památky zdarma pořádali programy.“