„Cílem kampaně, která je součástí jednotného celorepublikového projektu, je zvýšit informovanost občanů cestujících v prostředcích hromadné dopravy a prohloubit jejich povědomí o možných nebezpečích a správném jednání v případě ohrožení nebo krizové situace,“ vysvětlil vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení krajského HZS Petr Zeman.

Podle něho bylo 400 informačních letáků umístěno na reklamní plochy v autobusech a trolejbusech hradecké městské hromadné dopravy.
V první fázi kampaně jsou lidé vizuálně poutavou a zároveň obecně srozumitelnou formou upozorňováni na to, jak se zachovat v případě nálezu podezřelého zavazadla, co dělat v případě požáru a jak volat na tísňovou linku .

V případě hrozícího nebezpečí nebo vzniku mimořádné události mají občané zavolat tísňovou linku 112 a uvést co se stalo, kde se to stalo, jméno a telefonní číslo volajícího.

V případě požáru je nutné si chránit dýchací cesty, pokusit se uhasit oheň nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření; v rámci svých možností poskytnout pomoc ostatním, urychleně opustit zasažený prostor a přivolat hasiče.

A jak chránit dýchací cesty v případě požáru nebo kouře? „Nos i ústa si chraňte jakoukoliv textilií, například složeným kapesníkem, šálou, svetrem a podobně. Textilii pokud možno navlhčete, zvýšíte tím její filtrační účinnost. Pohybujte se co nejníže u země, je tam menší koncentrace zplodin, a co nejrychleji opusťte zakouřený prostor,“ doporučuje Zeman.

Pokud lidé naleznou podezřelé zavazadlo, nesmí je otvírat, ani přemisťovat a nález musí ohlasit pracovníku hromadné přepravy. „Jestliže není nikdo, komu nález ohlásit, je nutné zavolat na tísňovou linku a řídit se pokyny operátora,“ dodal Petr Zeman z HZS Královéhradeckého kraje.