Mosty u Korada jsou po roce průjezdné a začíná rekonstrukce zničené silnice přes Semanín.

Vloni v říjnu se pro dopravu zavřely mosty u Korada a nejsložitější stavba v Pardubickém kraji trvala celý rok. Podjezdy jsou rozšířené, vozovka snížena o 70 centimetrů, takže se tady v pohodě vyhnou dvě nákladní vozidla, což dříve nebylo možné. „Stavba byla velmi náročná. Vyžadovala mimo jiné přeložení koryta Semanínského potoka do prostoru vozovky. Během stavby jsme museli řešit sesuv svahu a sloupů trakčního vedení. Po první zimě navíc byla totálně zničená objížďka na silnici přes Semanín,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

363 dní

Úpravy silnice a podjezdů se vyšplhaly na 120 milionů korun. Projekt připravovali stavbaři už od roku 2014. „Modernizace a rozšíření silnice pod železniční tratí je složena ze tří vzájemně propojených staveb a trvala 363 dnů. Pardubický kraj na sebe vzal prostřednictvím Správy a údržby silnic úlohu stavebníka, přestože zhruba třetina problémů stavebně-technického řešení se nacházela u Správy železniční a dopravní cesty kvůli třem železničním podjezdům a zhruba třetina problémů u Lesů ČR,“ vysvětlil Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro dopravu.

Po roce se ovšem kamiony vrátily taky do Třebovice. Obec se rozhodla, že bezohledným šoférům, kteří ohrožují chodce, udělají přítrž. Na dodržování rychlosti od jara dohlížejí úsekové radary. Kdo nedá nohu z plynu, zaplatí pokutu.

„Úsek měřený radary jsme připravovali především kvůli kamionům. Pod kopcem je škola, když sem vjede kamion šedesátkou, je to moc,“ uvedl před časem starosta Třebovice Libor Gremlica.

Během uzavírky ovšem kamiony jezdily přes Semanín a zničily tady silnici. Ještě letos ale začne její slíbená oprava.

„Na uvedení do původního stavu je nutné přibližně 58 milionů korun. Z našeho rozpočtu je zajištěna částka 11,5 milionu korun. Z ní se opraví úsek od železničního přejezdu v Semaníně po rybník Hvězda. S Českou Třebovou a podnikateli je rozjednán příspěvek dvanáct milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Pardubický kraj má částku na opravu silnice již vysoutěženou, takže rekonstrukce začne brzy a bez zpoždění.