V boji proti kriminalitě se kamerové systémy většinou osvědčují. Po jejich zavedení se počet páchaných trestných činů v jednotlivých lokalitách snížil. Na druhou stranu, odpůrci kamer namítají, že pouhá přítomnost přístroje policistu nahradit nedokáže, a také jim vadí, že jsou ve městě monitorováni a nemají k pořízeným záznamům přístup. Co je tedy víc?
Policistům systémy pomáhají

Ve dvou největších městech regionu, Ústí nad Orlicí a České Třebové, využívá kamerového systému jak městská, tak státní policie. A účinnost kamer si strážci pořádku pochvalují. „Kamerový systém u nás odstartoval první etapou v roce 2004, v dalších dvou obdobích, která byla financována z městského rozpočtu a peněz ministerstva vnitra z programu prevence kriminality, byl kamerový systém postupně rozšířen. K dnešnímu dni máme devět pevných venkovních kamerových bodů, jednu přenosnou kameru a tři nebo čtyři vnitřní kamerové body, ty jsou v prostorách městského úřadu. Toto všechno je zapojeno na nahrávání, pořízený záznam, ke kterému mám přístup pouze já a informační technik za přítomnosti dodavatele systému, se pak uchovává po dobu sedmi až osmi dní. Celkové náklady byly v rozmezí tří a půl, čtyř milionů korun a zařízení se nám osvědčuje,“ uvedl Martin Faltus, velitel městských policistů v Ústí nad Orlicí.

Jeho kolega Petr Vencl popsal situaci v České Třebové velice podobně: „Také naše město začalo s přípravami systému v roce 2004, první kamery byly uvedeny do provozu na konci následujícího roku. Teď máme k dispozici devět pevně instalovaných zařízení, nahrávané záznamy se po určité době přemazávají, pokud není třeba je zadokumentovat a použít případně v dalším řízení.“

Kamery by měly být pro pachatele dostatečným varováním, někteří z nich si ovšem nedají říct a skončí v rukou policistů právě díky „filmovému záběru“. „Efektivita se přesně vyčíslit nedá, ve sledovaných lokalitách ale ke snížení kriminality každopádně došlo. Po vyhodnocení záznamu nám často kamerový systém pomáhá při identifikaci pachatelů. Zhruba před třemi týdny jsme pomocí kamer sledovali „on line“ osobu, která se pokoušela vloupat do vozidla, do několika málo minut se nám ji podařilo zadržet,“ pochlubil se Martin Faltus.

Petr Vencl zase vyzdvihl přínos systému v oblasti prevence: „Přínos kamer je obrovský, jeden člověk je schopen sledovat několik oblastí najenou, hlídka se může na místo dostat rychleji. Kamera může plnit také roli jakéhosi ´strašáka´, její role v oblasti prevence je nezpochybnitelná.“
Ve Vysokém Mýtě zatím bez kamer

Zajímavé bude sledovat vývoj situace ve Vysokém Mýtě, kde kamerový systém zatím od vedení města zelenou nedostal. Přitom míra kriminality ve městě je na samé špičce okresu.

Jak velitel republikové policie Miroslav Hlavatý, tak šéf městských strážců pořádku Radomír Toušek by systém v Mýtě rádi viděli. „Města, která v okrese kamerový systém mají, hodnotí jeho zavedení jako přínos,“ říkají shodně. Naproti tomu starosta Martin Krejza se vyjádřil spíše v tom smyslu, že vidí jako prioritu navýšení počtu strážníků, kterých není v současnosti dostatek, před vybudováním systému „šmírujícího“ lidi. Jako schůdný kompromis by viděl zavedení mobilních kamer pro momentálně problematické lokality.

(jp)