Protože městu pomohli s budováním městského kamerového systému, setkání začalo netradičně ve služebně městské policie, kde jim byl předveden v on-line provozu. „Byly ukázány i sekvence z kamer, které odhalily přestupky, například napadení mladistvých ve skateparku, krádež kola u nádraží. Všichni zúčastnění systém ocenili a vyjádřili ochotu se podílet na jeho dalším postupném rozšiřování,“ řekl k setkání starosta města Petr Fiala.
K těm, kdo před dvěma lety iniciovali vybudování městského kamerového systému v Letohradě, patří majitel Muzea řemesel Pavel Tacl. Dozor kamer se v případě jeho podnikatelských aktivit ukázal jako nezbytný. Jak si totiž Pavel Tacl povzdechl, lidé dnes ukradnou vše, co není přibité: „Mívali jsme velké problémy v Novém Dvoře, kde máme areál muzea, třeba se vysázely stromy a za měsíc byl jeden ulomený. Ztratila se kola, dokonce i auto. Samozřejmě jsme chtěli, aby se i některé veřejné plochy dostaly pod lepší kontrolu.“ Podnikatel nyní nabídl zapojení svých kamer do městského systému, což umožní připojení přes optické vlákno. Jedná se o dva areály. „Jde o připravovanou tvrz Orlice, kde budeme mít kamerami hlídané i parkoviště a dokonce rybářské sádky.Ten druhý areál je Nový Dvůr, kde je dnes osm venkovních kamer, které monitorují jak vjezd do dvora, tak i parkoviště a celé prostranství,“ dodal Tacl.
Vedení města má představu, že se kamerový systém bude rozšiřovat tempem jedna kamera ročně. V současné době monitorují dění u Nového Dvora, a to včetně diskotéky Kongo, areál skate a bike parku, oblast u nádraží a oblast u Domu kultury včetně diskotéky Bristol. „Další rozšiřování plánujeme v budoucnu tam, kde je již položeno optické vlákno, jen tak lze zajistit kvalitní obraz,“ podotkl Petr Fiala. Jak se v Letohradě potvrdilo, kamery působí výchovně. Tam, kde jsou, ubylo na chodnících psích exkrementů. „V případě kamer bylo oceněno, že jsou kvalitní a s velkým rozlišením, samy se v sekvencích natáčejí, mají mikrofon a tedy je přenášen i on-line zvuk. Městská policie může kdykoli kameru převzít a natočit dle potřeby, přiblížit si vzdálený cíl. SPZ jsou čitelné i na dvě stě metrů,“ popsal nové možnosti strážníků starosta.
Po prezentaci kamerového systému setkání pokračovalo v prostorách zámku. Bilancoval se letošní rok, vedení města nastínilo své plány na rok příští „ Bude ´hubeným´ v důsledku očekávaných ekonomických problémů ve společnosti,“ konstatoval Fiala.