Někteří lidé však s instalací kamerových systémů nesouhlasí. „Považuji to za fízlování a ztrátu svobody. Nechápu, proč by měl někdo monitorovat to, že jím v létě na lavičce zmrzlinu. Velký bratr nás zkrátka sleduje na každém kroku,“ řekl ke kamerám ve městech Jan Patočka z Orlickoústecka.

Řadě lidí ovšem kamery nevadí, naopak je schvalují. „Já na veřejnosti žádné nepřístojnosti nedělám, takže se nemám za co stydět. Nicméně lhala bych, kdybych tvrdila, že se pocit Velkého bratra nikdy neozve,“ uvedla Pavlína Křížová. Kamery ve veřejném prostoru přispívají k jejímu pocitu bezpečí. „Navíc obecně ráda parkuji auto tam, kde je kamerový systém,“ dodala Křížová.

Bezpečnostní kamera. Ilustrační snímek
Bezpečnostní kamery: Co všechno se dá zjistit z natočených záznamů

Například Ústí nad Orlicí na konci minulého roku zpracovalo anketu, ze které jasně vyplývá, že se místní cítí bezpečněji právě díky kamerám. „Městský kamerový systém hodnotí většina respondentů jako účinný nástroj pro posílení bezpečnosti a veřejného pořádku ve městě, podporuje jeho rozšíření i do dalších lokalit,“ řekla k výsledkům ankety mediální asistentka města Ústí nad Orlicí Dana Pokorná. Překvapivý může být navíc fakt, že téměř tři čtvrtiny oslovených respondentů by uvítaly dohled kamer v místě svého bydliště.

Podobně to cítí také Věra Fuchsová. „Díky kamerám se cítím bezpečněji. Netýká se to ale jen výtržnictví. Pod dozorem kamer jsou totiž i některá parkovací místa, a tak se snadno zjistí, kdo stojí na místě, které není určeno pro něj,“ uvedla Fuchsová, jejíž manžel je na invalidním vozíku, a využívají proto parkovací stání pro osoby s postižením.

Ilustrační foto
Mýto rozšíří kamerový systém

Právě kamerový systém v Ústí se nyní dočká rozšíření, které město přijde na zhruba 451 tisíc korun. „Městské kamery mají především preventivní funkci. Jak anketa potvrdila, tam, kde jsou kamery, se lidé cítí bezpečněji. Osvědčují se při objasňování různých deliktů,“ vysvětlil místostarosta Jiří Preclík.

Právě pro policisty je záznam z kamer často klíčový.

„Pomáhá nám v případě újezdů od dopravních nehod, kdy dohledáváme pachatele, nebo v případě narušování veřejného pořádku či výtržnictví ve městě,“ řekla mluvčí krajských policistů Markéta Janovská. Záznamy navíc v určité míře využívají také kriminalisté. „Zde však nebudeme z taktických důvodů sdělovat žádné informace,“ dodala Janovská.

Škodu zřejmě způsobila závada na nabíječce mobilních telefonů
FOTO: Nabíječka od mobilu způsobila v Mýtě požár domu se škodou tři miliony

Příkladem takové činnosti může být případ ze začátku loňského roku, kdy útočníci brutálně napadli manželský pár v Chrudimi. I tehdy totiž pomohly kamery dopadnout útočníky.

Digitální "oči" tak střeží města napříč celým regionem. V Letohradě hlídá veřejný pořádek 13 kamer.

„Všechny jsme pořídili svépomocí. Dohled nad nimi má městská i státní policie,“ popsal starosta města Petr Fiala. Letohrad začal s instalací kamer už v roce 2011. Monitorovány jsou všechna důležitá místa, jako je náměstí, nádraží, sídliště, skatepark, školy nebo třeba výjezdy z města.

Česká Třebová disponuje 25 kamerami, která střeží nejen střed města a nádraží, ale také některé problematické lokality. Zde je využívají nejen strážníci a policisté. „Záznamy z městského kamerového systému využívají i příslušné orgány při projednávání protiprávních jednání,“ zmínil mediální asistent města Jiří Holý. Veřejnost v České Třebové si navíc může v interaktivní mapě prohlédnout, která místa jsou pod dohledem kamer.