„Někde mezi stanicemi Letovice a Skalice nad Svitavou najednou něco třesklo. Vůbec jsme nevěděli, co se děje. Koukáme, že jsou rozbitá tři okna. Nejspíš to byly kameny, ale znělo to jako výstřel!“ popsal událost jeden z pasažérů, který se v pondělí večer rychlíkem EC 278 Jaroslav Hašek vracel domů.

„Okamžitě jsme upozornili průvodčí. Ta obratem kontaktovala policii, protože věděla, kde zhruba se vlak v té době nacházel,“ doplnil.

„Nikomu se nic nestalo, ale v místě, kde jeden z kamenů narazil na plexisklo, měl jeden z cestujících hlavu,“ uvedla další z pasažérek.
Souprava dojela do České Třebové. Tam bylo nejhůře poškozené vnější okno odstraněno. Zbylá okna soupravy byla pouze popraskaná a jejich oprava tak nebyla bezprostředně nutná. Vlak s mírným zpožděním pokračoval dál přes Pardubice do Prahy.

Pachatele útoku policie zatím nedopadla. „Obdrželi jsme oznámení přímo z vlaku. Do katastru obce Svitávka, kde k útoku došlo, vyjela hlídka. Na místě už ale nikoho nenašla. Nyní věc prošetřujeme. Jednou z verzí je i to, že útok mají na svědomí děti,“ uvedl včera Zdeněk Grénar, zástupce ředitele okresního ředitelství policie v Blansku.

„Je mi líto, že se ty útočníky nepodařilo zadržet. Vždyť to mohlo někoho zranit nebo i zabít, tenhle případ už se jednou stal,“ posteskl si cestující z vlaku.
Způsobenou škodu odhadují dráhy na několik desítek tisíc.

„Jednalo se o speciálně upravený vůz, proto se u zasaženého vagonu budou muset vyměnit celá okna, nejen poškozená skla. Ta jsou naštěstí dvojitá a konstruovaná tak, že by lidskou silou nemělo dojít k jejich proražení a ohrožení cestujících,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.