Budoucností odpadového hospodářství se zabývá vedení města už několik měsíců. A pro své obyvatele má nyní jasný vzkaz: i po naplnění skládky ve Dvořisku, které se očekává v únoru 2009, má směsný komunální odpad ve městě své řešení. Za potěšující lze jistě označit skutečnost, že samotné externí řešení finančně nezatíží rozpočet města ani obyvatele ve větší míře než dosavadní uložiště.

Za pár týdnů bude skládka plná

Na březnovém zasedání zastupitelstva předložil místostarosta Ladislav Valtr návrhy základních variant možných řešení. Vzhledem k tomu, že zbývají skutečně týdny do naplnění skládky odpadů ve Dvořisku, si choceňští radní uvědomovali, že je nutné situaci řešit.

Už na jaře se zastupitelé shodli na vyhlášení výběrového řízení na dodavatele služeb svozu a likvidace komunálních odpadů. Chtěli získat konkrétní nabídky, ty posuzovali na podzim. Ve výběrovém řízení vyhrála společnost Ekola České Libchavy, a to v tvrdé konkurenci dalších velkých firem z oboru. Od února 2009 tedy bude Ekola zajišťovat kromě jiného svoz popelnic, rovněž umisťovat velkoobjemové kontejnery v Chocni, zčásti ve spolupráci s místními technickými službami. Sebraný směsný odpad bude slisovaný transportován na skládku do Libchav.

Porostou poplatky za likvidaci odpadů

Místostarosta však upozorňuje, že zřejmě porostou zákonné poplatky za likvidaci odpadů, tento růst připravuje z „ekologických“ důvodů ministerstvo životního prostředí. „To zjevně s aktuální změnou v řešení odpadů v Chocni nesouvisí, ale přesto to občané mohou v budoucnu chybně spojovat,“ obává se Valtr.

Ministerstvo životního prostředí totiž připravuje novelu zákona s novým rostoucím centrálním poplatkem za každou uloženou tunu odpadů nad rámec dosavadního místního poplatku 400 korun za tunu, od roku 2010 se dodatečně zaplatí 200 korun za každou tunu navíc, v roce 2012 pak 500 korun až po tisícikorunu za každou tunu odpadu navíc od roku 2014. „Vlivem nového zákona tedy půjde o plošné skokové zdražování nakládání s odpady. Na to bude doplácet každý z nás, v první řadě městská pokladna. Poplatky jsou určeny z poloviny pro Státní fond životního prostředí, z druhé poloviny pro krajský úřad. Trvalou snahou města bude alespoň částečně zmírňovat dopady připravované legislativy na peněženky místních obyvatel, potvrzuje Valtr. „Přesto v souvislosti s novelizacemi zákonů lze očekávat průměrný růst poplatků zhruba o padesátikorunu ročně pro každého,“ konstatuje místostarosta.

Chtějí ve městě zřídit sběrný dvůr

Choceňská radnice chce podporovat své obyvatele nejenom dotacemi systému odpadového hospodářství, ale i konkrétními opatřeními v oblasti zlepšení nakládání s odpady. Jedná se například o rozšiřování separovaného sběru odpadů. „Je nutné zlepšit třídění odpadů, jednak v zájmu využitelnosti některých surovin, jednak kvůli zmenšení objemu odpadů, které produkujeme,“ upozorňuje Valtr. „Na druhé straně je třeba vnímat i současnou ´krizi´ a pád výkupních cen klíčových zpracovatelů separovaného odpadu,“ připomíná místostarosta.

Na základě těchto úvah vznikl mimo jiné projekt na zřízení moderního sběrného dvora v Pardubické ulici. Radnice zpracovala kompletní žádost o dotaci z evropských fondů, Choceňští žádají i o peníze na doplnění sběrných nádob pro separovaný odpad na celém území města. Ladislav Valtr věří, že dotace získají: „Vlastní výstavbu sběrného dvora a možná i jeho otevření očekávám už v příštím roce,“ netají se svým optimismem.

Dalším krokem v oblasti odpadového hospodářství bude příprava žádosti o evropské peníze do infrastruktury nakládání s bioodpady. Po technické i ekonomické stránce se zvažuje průmyslová kompostárna a třídící překladiště v lokalitě dosavadní skládky. O projektech, které jsou zatím ve fázi příprav, budou obyvatelé včas a důkladně informováni.

„Objektivní růst celkových nákladů na likvidaci každé tuny komunálního odpadu není možné zastavit. To, co je možné – a to činíme – jsou konkrétní kroky směřující k větší kvalitě a efektivitě odpadového hospodářství. Výsledkem má být méně odpadů a zlepšení životního prostředí,“ uzavírá Valtr.

PETRA SOUKUPOVÁ