Rodiče řeší v souvislosti s týdnem volna dvě zásadní otázky: pokud jsou děti ještě malé, kdo je pohlídá a jaký pro ně vymyslet program, aby se nenudily. Protože kdo si hraje, nezlobí… Trefou do černého mohou být nabídky domů dětí a mládeže.

Lanškroun

Tradičně velmi pestrou nabídku má Dům dětí a mládeže v Lanškrouně. Každý den prázdnin bude jiný. V pondělí se školáci zabaví s populární magnetickou stavebnicí Geomag, v úterý pojedou do bazénu v Zábřehu na Moravě. Ve středu dopoledne si děti v herně zahrají různé oblíbené karetní a stolní hry, odpoledne pak mohou udělat něco pro svoji kondici na kurzech zumby a horolezení. Ve čtvrtek se děti pod křídly DDM vypraví do zábavního parku Bongo v Brně a v pátek se zabaví na bowlingu. „Bongo jsme zařadili už do nabídky na podzimní prázdniny a někteří rodiče byli zklamaní, že už pro jejich děti nebylo místo. Teď jsme zaplnili celý autobus. Velmi rychle obsazen bývá i bowling,“ uvedla ředitelka DDM Ilona Cinková. Přihlášky na akce se podávaly do prvního března. Protože však na Lanškrounsku řádí chřipka a některé děti se na poslední chvíli odhlásily, dům dětí přijme i opožděné přihlášky.
Čerstvou novinkou v nabídce DDM je centrum pro lanškrounskou mládež otevřené v domě Piano v pondělí. Nový klub, který má hloučkující se mládež stáhnout z ulic a nabídnout jí smysluplné využití volného času, bude otevřen každé pondělí a čtvrtek od 16 do 20 hodin. „Určen je mládeži ve věku od čtrnácti do pětadvaceti let. Každý může přijít bez předchozího přihlášení. K dispozici jsou deskové hry, fotbálek, kulečník, připojení na internet. Mladí mohou posedět a popovídat si,“ vysvětlila ředitelka domu dětí. Samozřejmě v klubu platí určitá pravidla, kouření je zakázáno, stejně jako donáška alkoholu. Jde o místnost nevelkých rozměrů, proto, pokud bude o nově otevřené centrum zájem, bylo by vhodné jej přestěhovat do jiných, větších prostor. „Uvažujeme o tom, že se vypravíme mezi žáky devátých tříd a do středních škol a centrum budeme propagovat,“ dodala Ilona Cinková. Další vybavování klubu je sice v plánu, záleží však na tom, zda DDM získá potřebné dotace a granty.

Ústí nad Orlicí

Plno na prázdninové akce hlásí ústeckoorlický Dům dětí a mládeže. Jak o příměstský tábor startující v pondělí a končící ve středu, tak o týdenní snowboardové a lyžařské jarní prázdniny byl obrovský zájem. „Rozhodli jsme se pro změnu. Dříve se připravovaly jenom pobytové akce, teď jsme se rozhodli vyzkoušet i příměstský tábor,“ vysvětluje ředitel „dédéemka“ Radek Škarka s tím, že právě o tento druh akcí je v současnosti velký zájem. A intuice volnočasové pedagogy nezklamala: na každý den se přihlásilo kolem třiceti dětí. Některé z nich absolvují celou třídenní porci a navštíví například hasičskou stanici, kynologické cvičiště nebo Hvězdárnu a planetárium v Hradci Králové, jiné zase část nabídky. „A druhá akce, snowboardové a lyžařské prázdniny, je už tradiční. Mírná změna je v tom, že dříve byl tenhle pobyt výhradně snowboardový, letos už i lyžařský,“ říká Radek Škarka. I tady se podle jeho slov nápad vyplatil, chata Milhoose ve Zdobnici v Orlických horách hostí od pondělí do pátku maximálně počet dvaceti mladých zájemců.

Česká Třebová

DDM Kamarád v České Třebové připravil tři celodenní akce. Hned první den prázdnin se děti pojedou vykoupat do aquaparku v Olomouci. Ve středu je čeká společné bruslení na zimním stadionu a ve čtvrtek absolvují turnaj ve stolních hrách. Příjem přihlášek byl sice ukončen, kromě pondělního výletu, kde již nejsou volná místa, se opozdilci mohou ještě přihlásit na zbývající dvě akce DDM. „Do aquaparku máme přihlášeno šestatřicet zájemců, na bruslení zatím sedmnáct a na turnaj ve stolních hrách čtyřiadvacet. Nejčastěji to jsou děti, které navštěvují naše kroužky a jezdí na akce pravidelně, ale v přihláškách máme i nová jména,“ uvedla Iveta Mutlová z DDM. Mezi dětmi je velmi oblíben prázdninový filmový festival, který pořádá českotřebovský dům dětí ve spolupráci s Kulturním centrem. Každé dopoledne od pondělí do soboty poběží v kině dětský film nebo pohádka, promítání zpestří soutěže a losování o zajímavé ceny. Představení začnou v 10 hodin. „Před promítáním se vždy uskuteční scénka, která se týká daného filmu nebo pohádky a různé soutěže. Na závěr se koná tombola, děti si před představením kupují losy a mohou vyhrát některou z cen. Každý den se losuje pětadvacet menších cen a pět hodnotnějších,“ dodala Iveta Mutlová.

Vysoké Mýto

Zajímavé aktivity nabídne dětem o jarních prázdninách i „Středisko volného času Mikádo“ Vysoké Mýto. Jarní příměstský tábor otevře pondělní „Litomyšlské řádění“ na kluzišti zimního stadionu a v protějším krytém bazénu, oboje v Litomyšli. V úterý dojde v Mikádu na výrobu africké „dešťové hole“, tancování, fotbálek, vyžití při karaoke a na další zájmy. Středeční řádění bude v Pardubicích: půjde o návštěvu trojrozměrného kina a prohlídku výstavy hraček v pardubickém zámku. „Druhý den na domečku“, to bude čtvrtek v Mikádu vyplněný malováním mandal, tanečními rytmy a ostatními aktivitami, pro něž se chlapci a dívky rozhodnou.

Choceň

Dům dětí a mládeže v Chocni připravil na jarní prázdniny příměstský tábor. Jak už jeho název „Ztracené pohádky“ napovídá, aktivity nabízené v DDM budou mít souvislost se známými pohádkami. Pro školáky byl mj. naplánován výlet do hradeckého aquaparku a multikina v Pardubicích.

(daf ,jko, jp)

Prázdniny v kině nebo v muzeu
V některých městech si školáci mohou zajít na dětská představení do kina. Kromě zmiňovaného filmového festivalu v České Třebové bude promítat pohádky také kino v Ústí nad Orlicí, a to každý všední den od 10 hodin. Řadu pozoruhodných snímků bude promítat i kino v Letohradě, a to během filmového týdne připraveného Kulturním centrem. Představení se uskuteční vždy od 17 hodin od 8. do 12. března. Kino v Chocni bude promítat pro děti 8. a 11. března vždy od 10 hodin.
Velmi zajímavým tipem na rodinný výlet je Muzeum řemesel v Letohradě, které je největším svého druhu v České republice. Školáci se rozhodně poučí, protože muzeum nabízí více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z let 1840 - 1930. V muzeu je celkem pět prohlídkových tras, některé je možné absolvovat pouze s průvodcem. Expozice řemesel se nachází ve třech patrech bývalé sýpky. Velmi lákavá pro děti je například stálá výstava fauny České republiky, která ukazuje na 120 vycpaných zvířat, ptáků a ryb v přírodní scenérii ozvučené originální zvukovou nahrávkou. Děti jistě zaujme i sto let stará školní třída s ukázkami národních krojů. A s jak starými dětmi je vhodné muzeum navštívit? „Žádná omezení nejsou. Každý si určitě najde něco, co jej bude zajímat,“ uvedl jeden ze zaměstnanců Nového Dvora Jiří Sršeň.