První připomíná letošní sté výročí vzniku Československa a obsahuje dobové fotografie z Ústí nad Orlicí. Druhý, Tváře města Ústí nad Orlicí 2018, představuje dvanáct osobností, jejichž práce, činnost nebo životní postoje překročily svým významem hranice města Ústí nad Orlicí.

Zvláštností a zajímavostí kalendáře je přiložený flash disk s dvanácti dokumenty natočenými o jednotlivých osobnostech. Jejich autorem je ústecký fotograf Petr Wagenknecht, dokumenty natočil Jiří Flídr.

Kalendář bude prezentován 4. ledna od 19 hodin v ústecké Malé scéně. V kavárně budou vystaveny fotografie Tváří města 2018 a zároveň se chystá i projekce všech natočených dokumentů. Oba autoři připravili i videopozvánku na Facebook. „Bude to akce tak dvouhodinová, udělejte si trochu víc času,“ pozvali Petr Wagenknecht a Jiří Flídr diváky do Malé scény.

Myšlenka nafotit podobný kalendář a doplnit jej medailonky se ústeckému starostovi Petru Hájkovi zalíbila a projekt osobně zaštítil. „Mám představu, doufám, že dopadne, že bychom v rámci městských slavností šli s výstavou velkoformátových fotografií ven,“ uvedl. Lednovou Tváří města je výtvarník Jan Steklík. Poslední záběry vznikly den před jeho nečekanou smrtí.

Tváře města Ústí nad Orlicí 2018
Jan Steklík – výtvarník, zakladatel Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu
Jaroslav Kulhavý – biker, olympijský vítěz, mistr světa, vítěz světového poháru
Zdeněk Velebný – výtvarník, heraldik, majitel rodinné firmy
Eva Štanclová – pedagožka a choreografka, zakladatelka tanečního odboru
Libor Jiroušek – parašutista, mistr světa a Evropy v parašutismu
Ondřej Kobza – kavárník, kulturní aktivista
Alena Pešková – tanečnice, choreografka a režisérka
Erwin Kukuczka – farář, výtvarník, básník a publicista
Lukáš Novák – profesionální hasič, mistr světa a Evropy v hasičském sportu TFA
Slávek Janoušek – folkový skladatel a písničkář
Hana Kopecká – módní návrhářka
František Uhlíř – jazzový hráč na kontrabas, skladatel a pedagog