"Práce na projektu Džbánov-Litomyšl probíhají podle smluvního harmonogramu. V současné době se zaměřujeme na vypracování prováděcí dokumentace a zahájili jsme proces kácení keřů a stromů. V nejbližší době zahájíme rekonstrukci plynovodu v délce 5,5 km z plánované trasy 7,5 km. I přes zásah plynovodu do mostních a silničních prací probíhají všechny činnosti podle plánu a avizovaný termín dokončení projektu je stále zajištěn," napsala dnes v reakci pro Deník mluvčí Budimexu Diana Zyglewska.

Velmi podobně reagovalo odpoledne na žádost Deníku také ŘSD.

Vše o tomto úseku najdete ZDE

„Stavba dálničního úseku D35 Džbánov-Litomyšl probíhá od 8. 4. 2024, kdy bylo předáno staveniště stavby zhotoviteli, podle standardních postupů. Potvrzujeme, že doposud bylo zhotovitelem zahájeno kácení stromů, budování zařízení staveniště, zároveň byla zahájena činnost spojená se zpracováním realizační dokumentace stavby, a to konkrétně na přeložkách inženýrských sítí. V tomto týdnu také proběhl vstupní kontrolní den stavby za účasti zástupců dotčených orgánů a obcí, jemuž předcházela i další nezbytná jednání v terénu k zahájení činnosti zhotovitele,“ přisvědčila mluvčí pardubické krajské poobočky ŘSD Petra Drkulová.

Václav Zelený se ve včerejší fotoreportáži podivil nad tím, že staveniště už více než měsíc po slavnostním zahájení stále zeje prázdnotou. Tento úsek dálnice má být hotový v roce 2027, stejně jako navazující dálniční obchvat Litomyšle.

Stav na stavbě dálnice D35 Džbánov - Litomyšl ke dni 14. května 2024, zachycuje i čísla kilometrů v trase dálničního úseku
FOTO: Stavba D35 ze Džbánova k Litomyšli stojí, nic se tu neděje, píše čtenář

"V pondělí 8. dubna 2024 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slavnostně zahájilo stavbu nového úseku dálnice D35 Džbánov – Litomyšl. Onoho pondělí se na staveništi slavnostně klepalo kladívky na základní kámen. Od té doby uplynul měsíc a týden (k dnešku přesně 36 dní) a na staveništi se neděje vůbec nic. Nikde žádné zařízení staveniště, nikde žádné stroje, cedule označující stavbu, nikde žádní pracovníci, prostě nic. A přitom právě tato polská firma se nedávno chlubila, jak už je skvěle připravena na výstavbu dálničního úseku D11 k polským hranicím, tedy na zakázku, k níž dosud stále nedoběhlo výběrové řízení na zhotovitele," napsal mimo jiné ve svém příspěvku do redakce čtenář Orlického deníku Václav Zelený.

A připojil fotoreportáž, pořízenou z trasy budoucí dálnice 14. května 2024. Zachycuje i kilometrovníky.

Patrné už jsou naopak obrysy předcházejícího úseku dálnice kolem Vysokého Mýta, kde se staví už od podzimu a kde bude hotovo příští rok. Minulý týden začala rovněž stavba úseku D35 z Ostrova, kde dálnice nyní končí, k Vysokému Mýtu.

Mapa stavby D35, 7.5.2024 (pro větší rozlišení rozklikněte):

Mapa stavby D35, 7.5.2024Mapa stavby D35, 7.5.2024Zdroj: ŘSD