„Poprvé tu byl zhruba před pěti lety, když žehnal kříži v naší kapli, a jsem moc ráda, že nás navštívil podruhé,“ neskrývala radost ředitelka domova Monika Dvorská, podle jejíchž slov je návštěva biskupa pro klienty domova velkou událostí.

Bohoslužby se zúčastnilo zhruba padesát lidí, včetně zaměstnanců domova. Ostatně, bohoslužby mají v programu klientů domova své pevné místo. Každý pátek tu jeden ze střídajících se zástupců církví slouží bohoslužbu slova.

Bílá je symbol čistoty, světla

Vysoké Mýto - Obraz Nanebevzetí Panny Marie visí v kapli Ledaxu ve Vysokém Mýtě už půl roku. Jeho autor Filip Dvorský v něm dal vyniknout bílé. „Je to symbol čistoty, světla, ze kterého se vše rozkládá. Obraz dává vyniknout čistotě, se kterou Marie celý příběh přijala,“ říká k poselství obrazu malíř.

Obraz maloval zhruba dva měsíce a vysvěcení od biskupa Jana Vokála si váží, přestože je, dle svých slov, denominací protestant, ne katolík. „Jsem rád, že si pan biskup udělal čas,“ podotýká.

Biblické příběhy mají své místo i v jeho dalších dílech. „V poslední době se věnuji člověku, především ve smyslu symbolických vysvětlování biblických příběhů a vztahů, které posouvám do jednadvacátého století,“ popisuje Filip Dvorský s tím, že lidé jsou současně oblečeni a zobrazené symboly jsou předměty dnešní doby. „Teď maluji řadu zvanou Starozákoník žen, to znamená Evu, Zuzanu a starce, svatou Alžbětu, Lotovu ženu a další,“ dodává závěrem.