Dolnočermenské čeká v neděli velká oslava, která spojí hned několik důležitých událostí najednou. Při mši svaté, jež začne v kostele svatého Jiří v deset hodin, bude posvěcen nový prapor a znak, poté bude slavnostně otevřena nová garáž pro hasičské vozidlo ve dvoře obecního úřadu a veřejnosti oficiálně předvedeno nové hasičské auto. Zásahový vůz místních hasičů posvětí farář Josef Roušar. Prohlídka garáže a liazky bude zájemcům umožněna do 17 hodin.

Na nový znak a vlajku mohou lidé přispět


Dolní Čermné schválila podobu obecních symbolů letos v létě poslanecká sněmovna parlamentu. Konečnou podobu symbolům dal odborník na vexilologii a heraldiku Tomáš Zdechovský. „Při sestavování podoby znaku a praporu jsem vycházel ze starší pečetě z osmnáctého století, na které je vyobrazena holubice a svatý Jiří přemáhající draka,“ vysvětluje hlavní motivy symbolů autor, který na návrhu pracoval několik měsíců a za tu dobu měl možnost podrobně se seznámit s historickými souvislostmi v obci.

Výroba praporu a znaku byla svěřena firmě Velebný & Fam z Ústí nad Orlicí. Vyšívaná vlajka a znak v sametovém provedení stály 67 tisíc korun, k tomu stojan a další náležitosti zhruba dvacet tisíc korun. Protože finanční situace obce není zrovna růžová, rada vyzvala občany, aby s uhrazením nákladů na pořízení symbolů pomohli. „Bylo by možná zajímavé dočíst se v obecní kronice, že v roce 2009 si Dolní Čermná z prostředků svých občanů pořídila slavnostní symboly své existence,“ podotkl k výzvě starosta Vlastislav Vyhnálek.

V rámci programu oslav bude také připomenuto nedávné navrácení titulu městys – ten byl Dolní Čermné po více než padesáti letech znovu přiřčen minulý měsíc rozhodnutím parlamentu. Dolní Čermná byla městysem více než osmdesát let až do roku 1954.

(zr, daf)