Vleklá kauza kolem budovy hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Orlicí má další pokračování. Zatímco v polovině března se „Starou dámou“ zabývali na své schůzi senátoři, o měsíc později vystřídala Valdštejnský palác ústecká radnice. A jednalo se znovu. Tentokrát u kulatého stolu, který už během ostře sledovaných jednání v Praze avizoval místostarosta Zdeněk Ešpandr.

Využití pro „Starou dámu“ nenašli

Středeční setkání pořádané městem mělo řečí čísel těsně nadpoloviční účast pozvaných. Pořádající radnici zastupovali starosta Richard Pešek, místostarostové Zdeněk Ešpandr s Lubošem Bäuchelem, radní Lenka Janyšová a někteří další zastupitelé. České dráhy, tedy vlastníka budovy, reprezentovaly hned tři osoby, za investora koridoru SŽDC přijel Pavel Šlapák a nechyběl ani Mojmír Myšák z dopravního odboru Pardubického kraje.

Další tři zainteresované instituce ovšem na setkání chyběly. Jak v pátek Deníku upřesnil Zdeněk Ešpandr, jenž jednání moderoval, ke kulatému stolu neusedli zástupci ministerstva dopravy ani ministerstva kultury. Předseda občanského sdružení Nádraží nedáme! Martin Kadrman již s předstihem avizoval, že jednání považuje za nepřipravené a tím pádem bezpředmětné. Podle Zdeňka Ešpandra tomu bylo právě naopak. „Setkání bylo připravené, jestli pan Kadrman říká opak a za rok a půl si nevyžádal ani materiály na Českých drah, to je těžké. Účastníci dostali program zaměřený na nalezení smysluplného využití,“ komentoval průběh schůzky místostarosta a dále přiblížil její výsledky: „Všechny zúčastněné strany se shodly na tom, že pro ně budova žádné využití nemá. Připravili jsme proto výzvu. Vyzýváme signatáře a podnikatele, kteří by měli peníze a chuť, aby se přihlásili a hledali cesty využití.“

Zdeněk Ešpandr je také přesvědčen, že po středečním jednání je o krok blíže k nové odbavovací hale se standardním vybavením, kterou město pro cestující požaduje. V tomto ohledu vidí přínos setkání také další z místostarostů Luboš Bäuchel. „Role města, které nevlastní budovu a nebude realizovat žádný koridor, je, že bychom se měli snažit, aby v Ústí v rámci koridoru vznikla odbavovací budova, která poskytne základní servis pro cestující. To nám SŽDC garantuje. A druhá věc, aby se urychleně začala budovat tato investiční akce,“ říká pro Deník s tím, že kulatý stůl je logickým krokem, který naplňuje usnesení Senátu.

Kadrman: Je to nesmyslná akce

Na druhé straně „hřiště“, tedy u sdružení Nádraží nedáme!, panuje klid. „Nezúčastnili jsme se jednání a předem sdělili proč. Výsledek nás nezaskočil, náš cíl je naprosto jasný,“ stojí pevně na svém Martin Kadrman, podle kterého není postup města na místě. „Jednání o využití objektu je v tuto chvíli předčasné. Pakliže nebude budova zrekonstruována, nikdo o prostory zájem mít nebude. Je to nesmyslná akce, která má dát na veřejnost signál: podívejte, nikdo budovu nechce, pojďme ji zbořit. Ale to je věc, která je za zenitem,“ komentuje kulatý stůl předseda sdružení a k jeho složení podotýká: „Kdyby bylo jednání důležité, přijede tam za SŽDC buď náměstek pro modernizaci pan Konečný, nebo technický náměstek pan Mathé. Protože tam nikdo z nich nebyl, SŽDC dala najevo nedůležitost schůzky. My ji vnímáme stejně, proto jsme na radnici nikoho neposlali. Ministerstvo dopravy tam taky nikoho neposlalo, ministerstvo kultury stejně tak. Jednání bylo zbytečné.“

JAN POKORNÝ