Právě poslední kulaté razítko schází silničářům k realizaci dálnice D35 u Vysokého Mýta. V minulém roce navíc začal výkup pozemků a nepředpokládá se, že by po cestě k získání stavebního povolení měly být výraznější překážky. V polovině července pak přijde na řadu projednávání s veřejností.

Trasa dálnice vede od předchozího úseku D35 Ostrov - Vysoké Mýto a obchází město směrem k Litomyšli ze západu a jihu. "Dálnice je dále vedena v souběhu se stávající silnicí I/35 a železniční tratí až na katastrální území Džbánova," vysvětlilo ŘSD. Zhruba šest kilometrů dlouhý úsek má sloužit jako obchvat Vysokého Mýta. Na úseku budou dvě mimoúrovňové křižovatky, 11 mostů a nadjezdů.

Naposledy jsme psali:

Ilustrační foto.
Silničáři žádají o stavební povolení dálnice kolem Mýta. Do země se kopne za rok

Blíží se také zahájení stavby navazujících úseků. „V úsecích Džbánov – Litomyšl a Litomyšl – Janov se má začít stavět příští rok. Hotovo má být v roce 2026 nebo 2027,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

V úseku Džbánov – Litomyšl bude postaveno zhruba 7,5 kilometru dálnice se sedmi mosty. Cena tohoto úseku bude zhruba 3,8 miliardy korun. Mezi Džbánovem a Litomyšlí navíc vyrostou ochranné stěny.

Nový úsek dálnice D35 Vysoké Mýto-Džbánov.Nový úsek dálnice D35 Vysoké Mýto-Džbánov.Zdroj: ŘSD