V loňském roce došlo na území Pardubického kraje ke 108 nehodám, jejichž aktéry byli chodci. Celkem jich bylo zraněno pětadevadesát, dva lidé zemřeli. A letos od ledna do června už policisté evidují už 37 střetů člověka s autem. Jeden chodec nepřežil, tři byli těžce zraněni. Vidět a být viděn, to je pravidlo, které by měli lidé dodržovat při pohybu na silnici. Může jim v tom pomoci chytrá novinka, kterou je box s reflexními samolepkami JukejReflex. Může je použít každý chodec - když si je nalepí na lýtko a kotník, řidič ho uvidí na vzdálenost 200 metrů.

"Chceme, aby náš zásobník byl na každém místě, kde hrozí zvýšené nebezpečí střetu chodce s motorovým vozidlem. Všude tam, kde není na komunikacích veřejné osvětlení nebo chodníky," uvedl ředitel společnosti JukejReflex Tom Gryf.

Policisté tento nápad kvitují. "Zejména chodci a cyklisté, jako nejzranitelnější účastníci silničního provozu, by měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči na ně mohli včas reagovat. Reflexní prvky, můžou vám zachránit život," řekla mluvčí krajské policie Andrea Muzikantová.

Zásobníky se šíří po celé republice, hodně je jich i v Pardubickém kraji. Nedávno boxy instalovali například v Zaječicích na Chrudimsku. Jeden stojí u nádraží a druhý při výjezdu do Bítovan. Jde o neosvětlené úseky. "Zvýšíme bezpečnost chodců, to je hlavní důvod, proč jsme iniciativu JukejReflex oslovili. Sám z vlastní zkušenosti vím, že už při stmívání je člověk na silnici špatně vidět a ne každý má právě na sobě oblečení s reflexními prvky. Samolepky jsou chytré řešení," poznamenal zaječický starosta Robert Pavlačič.

Obce si samy zvolí, kde chtějí mít zásobník umístěn. Třeba v turisticky atraktivních oblastech jako ve Zderazi nebo obci Vysočina jsou boxy instalovány na autobusových zastávkách.

Podle zákona o silničním provozu je reflexní prvek pro chodce povinností tehdy, když se pohybuje ve snížené viditelnosti po okraji vozovky v místě, kde chybí veřejné osvětlení. Z hlediska vlastní bezpečnosti je dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat.