1227. To je rok, se kterým je obvykle spojována první zpráva o Brandýse nad Orlicí, kdy se připomíná osada Loukoť tvořící západní část dnešního Brandýsa nad Orlicí. Za první zprávu dokládající již existenci samotného Brandýsa nad Orlicí (tedy jeho východní centrální části kolem náměstí a pravděpodobně i hradu) je možno považovat údaj z roku 1298, kdy se Sezema z Brandýsa zaručuje za dluhy Vítka ze Švábenic, který sídlil na nedalekých Českých Heřmanicích.

V letošním roce tedy může Brandýs nad Orlicí slavit 720. výročí zprávy, která se již bezprostředně vztahuje k tomuto místu. Údaj je doložen v Das St. Pauler Formular. Briefe und Urkunde der Zeit Königs Wenzels II. Herasgegeben von J. Loserth, Prag 1896, s. 49, č. 33, dokument je dostupný na webu Filozofického ústavu Akademie věd ČR.

Aktuálně v Brandýse nad Orlicí žije 1427 obyvatel a koná se tu řada tradičních akcí, například červnový sraz vozů Aero či zářijové Brandýské mámení. Stovky návštěvníků láká i místní přírodní bludiště či zřícenina hradu, kde začal loni archeologický průzkum.