Související články a ankety naleznete vpravo…

Hned po podání kandidátek pro podzimní komunální volby jsme začali zveřejňovat informace o tom, které kandidátky byly ve městech okresu podány, a která jména jsou na jejich předních místech. Zároveň redakce na webových stránkách Orlického deníku rozjela i hlasování o tom, koho by čtenáři našich novin a návštěvníci našeho webu rádi viděli na místech starostů (starostek).

Uděleno bylo kolem pěti tisíc hlasů


Hned úvodem musíme s potěšením konstatovat, že se hlasování těší velkému zájmu. Jen počet udělených hlasů už zřejmě přesáhl pět tisíc, počet návštěvníků stránek patřících hlasování i dalším článkům týkajících se komunálních voleb je ještě mnohem vyšší. Je zkrátka vidět, že volby táhnou.

Samozřejmě nás nezajímá pouze počet těch, kdo hlasují, sledujeme i připomínky, které se objevují v diskuzích. Vícekrát se objevila kritika poukazující na to, že se hlasuje (až na výjimky) pouze o lídrech kandidátek. Podle mínění redakce to ale má smysl. Lídry absolutní většiny kandidátek jsou opravdu ty osobnosti, které by se v případě úspěchu své strany či sdružení ve volbách ucházely o posty prvních radních… Zazněl také názor, že by se měly zveřejnit celé kandidátky. Při startu našeho hlasování to ovšem nebylo možné – kandidátky totiž radnice mohly zveřejnit až jejich po oficiálním zaregistrování (v Ústí nad Orlicí se tak kupříkladu stalo 25. srpna).

Chtěli jsme být rychlí a aktuální, proto jsme získávali první údaje o kandidátkách a lidech na nich nejrůznějšími cestami. Někde nám vyšli vstříc, jinde se chovali doslova jako „němé barikády“. Je ovšem pravdou, že se úředník musí řídit literou zákona a předpisů… Jaké to někdy bylo pátraní, doložíme příkladem: na jedné nejmenované radnici našeho okresu nám přesně v duchu předpisů odpovědný úředník sdělil pouze to, kolik bylo podáno kandidátek. O které strany či sdružení jde a kdo za ně kandiduje, jsme museli zjistit sami. I proto jsme až na výjimky šli cestou jmen lídrů a prvních jmen na kandidátkách. A zveřejňovat celé kandidátky v tuto chvíli nepovažujeme za smysluplné, snad nás pochopíte.

V diskuzi u hlasování ale můžete vyjádřit své názory a nová jména navrhnout. Můžete mít i připomínky ke kandidátům o nichž se hlasuje. Byli bychom ale rádi, kdyby se v diskuzích nesklouzávalo k anonymním pomluvám a urážkám.

Nezůstaneme pouze u ankety

Na našem webu také diskutujete o regulérnosti celého hlasování. Uznáváme, že toto hlasování má určité technické slabiny, v tuto chvíli s tím však už nemůžeme víc dělat. I tak ale věříme, že hlasování svým způsobem zajímavé je. Někoho může třeba jen pobavit, někdo se nad ním zamyslí, někdo může být popuzený. Každý jsme jiný.

Ze žádné ankety nelze samozřejmě dělat dalekosáhlé závěry. Některé skutečnosti ale určitě zaujmou. Pro nás jsou pak její výstupy materiálem pro další práci. Vedle ankety jsme již zahájili projekt nazvaný Štafeta k radnici, v němž se postupně představují vedoucí osobnosti kandidátek v Ústí nad Orlicí, štafetu odstartujeme také v České Třebové. A to není ve vztahu ke „komunálkám“ zdaleka všechno. Navíc nás v tomto „supervolebním roce“ čekají i volby do Senátu. Ani při nich Deník nebude chybět.