Parádní lyžovačka uprostřed léta? Žádný problém. Příznivci legendární Jizerské 50 si ve středu v Praze a Liberci netradičním způsobem připomněli, že do startu jubilejního 50. ročníku závodu zbývá přesně půlrok, a že je nejvyšší čas začít trénovat. 50. ČEZ Jizerské 50 se pojede 17.-19. února v Bedřichově a své startovní číslo už si zakoupila více než tisícovka běžců.

I když v Praze a Liberci nepanovaly ideální podmínky na běžecké lyžování ostré slunce a teploty přes 20 stupňů sníh vydržel několik hodin. Kromě lehkého tréninku na lyžích došlo i na koulovačku a probírání tradiční otázky: Co mažeš? Tentokrát to však bylo jasné a platilo heslo, že každý mistr maže klistr.

„Přestože je léto v plné síle, přípravy na 50. Jizerskou 50 běží naplno. Na závodě pilně pracujeme a v tuto chvíli máme přihlášenu více než tisícovku závodníků," říká David Douša, člen organizačního výboru. „Dnešní akce byla hlavně připomínkou, že čas běží a že do závodu zbývá jen půl roku. Je nejvyšší čas začít s tréninkem a přihlásit se," dodal.

Jizerská 50 před padesátým ročníkem nebude měnit skladbu závodů.

Páteční dopoledne obstarají dětské závody Mini Jizerská Pojišťovny VZP, hodinu po poledni odstartuje Volkswagen Bedřichovská 30 a v podvečer naváže sprint na 1,5 kilometru soupaž. Sobotní dopoledne je vyhrazeno Hervis Jizerské 25 a ČT Jizerské 10, odpoledne firemním štafetám. V neděli 19. února 2017 se pak pojede hlavní závod ČEZ Jizerská 50.

Na padesátý ročník se organizátorům podařilo vyjednat pojištění, které kryje riziko nedostatku sněhu v Jizerských horách. V případě, že by nebylo závod možné uspořádat ani na náhradní či zkrácené trati, bude závodníkům vráceno 70 % základního startovného platného do 30. září 2016, takže se nemusí bát, že by přišli o peníze v případě nepřízně počasí.

Nejvýhodnější startovné v případě hlavního závodu na 50 kilometrů klasickou technikou činí i včetně pojištění zrušení a úrazu 1 400 korun.

Nový únorový termín Jizerské 50 přináší všem závodníkům možnost důkladně se na závod připravit. Zatímco doposud na začátku ledna jezdili často bez větší přípravy, budou letos hlavnímu hřebu sezony předcházet hned čtyři závody největšího domácího seriálu běhů na lyžích SkiTour. I na ten už jsou spuštěny registrace.