Vítěz výběrového řízení na kamerový systém, které před deseti dny vypsala vysokomýtská radnice, by měl být známý letos v listopadu. Instalaci kamer plánuje město v příštím roce.

„Monitorování je navrženo na přechodu u krytého bazénu a na světelně řízené křižovatce s ulicí Prokopa Velikého, kde někteří řidiči projíždějí na červenou. Ohrožují tím chodce, řidiče ostatních vozidel, ale i sebe. S narůstající dopravou se to stává stále častěji,“ vysvětluje starosta František Jiraský. Další kamera je navržená také na budoucí světelné křižovatce u Lidlu ve směru od Hradce Králové.

Od spuštění kamerového systému, který bude napojený na městský úřad, si radnice slibuje zvýšení bezpečnosti. „Očekáváme, že monitorování bude na řidiče působit hlavně preventivně,“ dodává starosta. Řešení přestupků bude mít na starosti odbor dopravy a silničního hospodářství.

Aktuálně probíhají na průtahu městem úpravy křižovatek a přechodů pro chodce. Stavební práce, jejichž součástí je i osazení semaforů, realizuje město ve spolupráci s Ředitelstvím silnici a dálnic.

Práce začaly v srpnu. Nově budou semafory instalovány na křižovatkách s ulicemi Vraclavská a Pražská a na přechodu u autobusového nádraží. Současně město vymění původní semafory na přechodu u krytého bazénu a na křižovatce s ulicí Prokopa Velikého.

Nové semafory

„K významnému zlepšení dopravní situace by měla přispět i úprava křižovatky s ulicí Generála Svatoně. Stavební úpravy potrvají pět měsíců a jejich ukončení bude záviset na klimatických podmínkách,“ upřesnila tisková mluvčí vysokomýtské radnice Marie Lněničková.

Společný projekt

S pardubickou správou Ředitelství silnic a dálnic spolupracovalo město už na zadání a zpracování projektové dokumentace. „Město osadí semafory a Ředitelství silnic a dálnic provede stavební úpravy křižovatek a přechodů a také obnovu povrchu silnice od Lidlu až za křižovatku s ulicí Generála Svatoně. Spojili jsme se také při výběru dodavatele, což podstatně usnadní realizaci,“ sdělil František Jiraský.

Stavební úpravy přijdou dohromady na více než 52 milionů korun. Náklady na pořízení a instalaci semaforů jsou 15 milionů. Radnice získala na realizaci dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, která městu pokryje pětaosmdesát procent uznatelných nákladů.

Vyšší bezpečnost a plynulost

„Očekáváme, že po osazení semaforů se zlepší podmínky pro průjezdy křižovatkami a zvýší se i bezpečnost a plynulost provozu na pětatřicítce,“ dodal vysokomýtský starosta.

Problémy s tranzitní dopravou ve městě by měla vyřešit nová dálnice D35, jejíž realizace je ale v nedohlednu.