Hejtman totiž společnost BusLine v úterý vyzval, aby do konce června jezdila pro cestující zdarma. V úterý v poledne navíc s novým dopravcem jednal.

„Sankce samozřejmě budeme uplatňovat, ale to nám nyní spoje nezajistí, proto apelujeme na dopravce, aby se zaměřil na zajištění spojů,“ dodal Netolický.

Náměstek pro dopravu Michal Kortyš na dotazy, které se týkaly případné penalizace firmy, prozatím nereagoval. V pondělní tiskové zprávě pouze zmínil, že kraj nyní stav monitoruje. „Je pro nás velmi složité predikovat, jaká bude situace zítra či za několik dní. Do středy budeme vše vyhodnocovat,“ uvedl Kortyš.

O problémech nového dopravce a dnes už dvou stovkách odřeknutých spojích píšeme zde:

Autobusovou dopravu v kraji přebírají noví dopravci.
Včera sto, dnes nevyjedou dvě stovky busů. Víme, kam si dojít pro informace

Ve hře byl ještě v pondělí přechod na prázdninové jízdní řády. Po úterním jednání kraje a firmy BusLine Kortyš tuto možnost zamítl.
Dopravní společnost BusLine si autobusy objednala od českého výrobce SOR Libchavy.Dopravní společnost BusLine si autobusy objednala od českého výrobce SOR Libchavy.Zdroj: SOR Libchavy

„Potřebujeme zajistit školní spoje, které o prázdninách odpadají. Osobně proto kontaktuji další dopravce, zda nejsou ochotni smluvně společnosti BusLine nebo přímo kraji pomoci. Další jednání s dopravcem by mělo proběhnout ve středu ráno,“ slíbil Kortyš.

Pro hejtmana Netolického je současná situace nepřijatelná. „Je pro nás naprosto nemyslitelné, aby nebylo odjeto tak velké množství spojů a dopravce nekomunikoval,“ sdělil Netolický.

Podle něj budou zveřejněna čísla na dispečink dopravce, který bude s lidmi aktivně komunikovat. Souběžně s tím pokračují jednání s řidiči a dalšími dopravci o výpomoci.

Zástupci společnosti BusLine mezitím rozeslali mezi starosty omluvný dopis. „Osobně se omlouvám za výpadky v zajištění dopravy, které jsou způsobené zásadním nedostatkem řidičů. Pracujeme na co nejrychlejší nápravě,“ ujistil vedení měst napříč regionem jednatel BusLinu Michal Hanč.