Motivem festivalu je setkávání a navazování nových přátelství mezi dětmi, což je prezentováno panenkami (bábikami), které jednotlivé soubory přivážejí ve vlastních ušitých krojích a které si v závěru festivalu mezi sebou vyměňují. Druhá panenka je přitom vždy uložena do muzea, kde se již vystavuje několik set panenek z celé Evropy.
„Náš podorlický folklor Jitřenka reprezentovala jako jediný český zástupce a dle reakcí publika byla vítaným zpestřením všech probíhajících programů," říká spokojeně zakladatel souboru Petr Ryba. Děti se představily oblíbeným pásmem Pradleny a na galaprogramu v Kežmarku přidaly pro velký úspěch i efektní Dřevák, který svým klapáním na novém pódiu zaujal všechny diváky.
Velké překvapení přineslo vystoupení v základní škole v Popradu, kam v rámci charitativní akce přijel slovenský prezident. A tak se stalo, že děti z Jitřenky měly možnost přivítat pana prezidenta, který dorazil v celkem netradičním obleku - přijel jako cyklista v dresu.
„Zájezd byl sice náročný, ale velmi pestrý a navíc jsme odjížděli s pocitem dobře odvedené prezentace podorlického regionu," hodnotí Petr Ryba a dodává: „Nyní se již Jitřenka chystá na svůj domácí festival Čermenské slavnosti. Nedlouho po nich pak odjíždí soubor na turné do Lotyšska." Čermenské slavnosti se konají od 19. do 20. června.