Jiří Saňák

Pohltilo vás mistrovství světa,
i když teď trávíte čas na dovolené?
Mě osobně MS pohltilo, s rodinou sledujeme v podstatě většinu utkání. Týden trávím v zemi účastníka mistrovství,  v Řecku, a musím říci, že zde nějaká velká euforie z MS není. Samozřejmě, Řekové prohráli úvodní utkání, takže už je místní fanoušci posílají domů :)
Líbí  se mně především nasazení domácích fanoušků i hráčů při jejich hymně, což je pro mě jedinečný zážitek a přeji si, aby Brazílie došla do finále. Chyba by byla, kdyby vypadla třeba po skupině.

V noci z úterý na středu skončila první várka zápasů ve všech skupinách. Kdo vás zaujal a kdo naopak zůstává zatím za očekáváním? Jak si to vysvětlujete?
Potvrzuje se, že na turnaji hrají nejlepší hráči, jejich představení, výkony, to je zázrak. Sledovat Robbena, Courtoise, Persieho, Alexi Sancheze, Mullera a další, co víc si přát.
Myslím si, že první kolo skupin proběhlo z většiny podle očekávání, zaujal mě skoro každý zápas, určité pasáže, řešení herních situací, fyzické předpoklady a vyspělost hráčů.
Překvapili mě Holanďané svým výkonem proti Španělům, to byla moderna se vším všudy, to znamená sprintové náběhy za obranu, poctivost v obranné fázi. Naopak Španělé se mně zdají být rozloženým týmem, který nemá patřičnou energii na svoji hru. Určitě nejsem ten, kdo říká, že jejich fotbal je překonaný a nudný, ale pro úspěch to musí sednout vše, nejenom fotbalová kvalita.
Samozřejmě výhra Němců 4:0 nad Portugalci byla až mrazivě jasná, klidná. Jistě nenechalo nikoho chladným, jak lehce se rodila, ale za vším je spousta přípravy, přijetí rolí v týmu, respektu, dřiny a poctivosti. „Weiter Manner, weiter".
Pro nás všechny je určitě zajímavostí, že některé týmy vstupují do utkání v rozestavení s pěti obránci – Holandsko, Mexiko. Nevím, co by se u nás dělo, kdyby náš trenér řekl, že bude hrát na pět   obránců, to by bylo trenérů a názorů, proč, co a jak. Myslím si, že nejde však o novinku, jen jinak pojmenované rozestavení 3-5-2, 3-4-3.
Hráči jsou skvěle kondičně připraveni, jsem zvědavý, co s nimi udělá dlouhý turnaj a podnebí.

Jakožto trenér na vše hledíte možná trochu jinak než klasičtí fanoušci. Zaznamenáváte si třeba některé herní situace?
Ze svých reprezentačních zkušeností vím, jak televizní přenosy zkreslují kvalitu předvedené hry a především nesmírnou, nepředstavitelnou kvalitu individuálních schopností hráčů hrajících na mistrovství. Není jednoduchých utkání, soupeřů,  všichni perfektně organizovaně brání, dodržují taktiku, jsou rychlí, technicky vyspělí, každý vstřelený gól, to je svátek, protože překonat takové obrany a brankáře, to je opravdu těžké. Rozhodují maličkosti a hlavně hra v pokutových územích, což potvrzuje zatím i toto MS.
Všem můžu říci, že je dřina hrát na této úrovni a přeji našemu národnímu týmu, aby někdy v budoucnu uspěl, což nebude jednoduché. Už jen získat míč, to bolí, stojí síly.

Už byla využita nová technologie v brankovém prostoru, která jasně určila, že gól Francouze Benzemy byl. Přesto se vyrojily určité spekulace, jestli byl, nebo nebyl míč celým objemem za čárou. Nepřijde vám to přinejmenším zvláštní?
Vím, že spekulace, domněnky, představy jsou v životě člověka pouze zdrojem zla a nedorozumění, které vedou k negativní atmosféře ve společnosti a k problémům. A to ve všech vztazích, nejenom ve fotbale.  Doporučuji všem nedělat si žádné domněnky a raději se prostě zeptat.
Ohledně nových technologií ve fotbale: jsem pro.

Na které utkání se vy sám těšíte nejvíce?
Vždy na utkání Brazílie, důvody jsem už vysvětlil, mají skvělý tým nejenom na hřišti, ale i na lavičce, dle mého názoru nejkvalitnější kádr. A taky Německa, to je dlouhodobě můj tým. Myslím si, že nic nepodcenili a připravili se skvěle. Také sleduji Belgii, před rokem jsem tam byl na stáži a vím, co vše dělají pro jejich koncepci, o které si můžeme nechat jen zdát. Mají skvělé hráče, momentálně nejlepšího brankáře na světě a silné hráče v řešení jeden na jednoho.
Jsem nadšený ze sledování hráčů, jakým způsobem hrají, sprintují do útoku, do obrany, úžasná představení, ta jejich ochota běhat jeden za druhého.

Kdo je vaším favoritem na titul?
Brazílie a Argentina, přeji si Německo nebo Belgii, ale myslím si, že prostředí a aklimatizační procesy rozhodnou ve prospěch Jihoameričanů.