Tradiční slet ultralightů měl opět zajímavý program a příjemnou atmosféru

Pits jako lahůdka

Nepříjemně deštivá noc z pátku na sobotu i déšť v sobotu dopoledne nadělaly pořadatelům vyhlášené akce na čele hluboké vrásky. Nakonec se ale počasí umoudřilo, nebe nad Jehnědím se jako zázrakem „roztrhalo“ a program setkání, které je zřejmě největší svého druhu u nás, mohl být k nadšení stovek diváků dvě hodiny po poledni odstartován.

Hned jeho úvod znamenal opravdovou lahůdku, nad letištěm se akrobatickou sestavou předvedl pilot Martin Zikeš z letiště ve Starém Městě u Moravské Třebové s proslulým dvojplošníkem Pits Special. To ale zdaleka nebylo všechno.

Pro příznivce létání byly připraveny modelářské ukázky (ve vzduchu se mj. znovu předvedl Pits Special, tentokrát ovšem jeho pozoruhodný model), z nebe se na plochu snesli parašutisté ústeckého aeroklubu a pak již následovala řada atraktivních letových ukázek nejrůznějších ultralehkých strojů od motorových rogal až po nejmodernější „plnokrevné“ speciály (Eurostar, Samba, Dynamic, Zenair, Fascination…). Divákům se při nich často tajil dech, ať už viděli ukázky „slétanosti“, nebo předvedení „nouzového přistání“ ultralightu s vypnutým motorem.

Šedesát pět strojů

„Ještě kolem osmé hodiny ráno jsme si říkali, že to snad budeme muset všechno vypít sami,“ řekl Deníku s úsměvem předseda „Letky“ Mojmír Králík. „Ale vážně – pršelo, byla nízká oblačnost, nebylo vidět na krok . Na lítání to vůbec nebylo. Až jsme se divili, když vůbec první přiletěl rogalista z Vysokova, ten to ovšem bral tak deset metrů nad zemí a byl rád, že sem trefil,“ dodal šéf „Letky“.

Nakonec ale všechno dopadlo ještě nadmíru dobře, počasí se ustálilo, občas dokonce vysvitlo slunce a na plochu letiště v Jehnědí nakonec dosedlo kolem pětašedesáti strojů. Byla to sice „jen“ polovička počtu, kterého bylo dosaženo v loňském roce, s ohledem k počasí to byl však bezesporu úspěch.

„Program, který jsme připravili, byl nakonec naplněn. Lidé se měli na co dívat, navíc je náš slet i společenskou událostí s kulturním programem, takže se lidé i pobaví. Piloti přilétli z celé republiky: z Děčína, Prahy, Brna a dalších míst. Bohužel tu nejsou pravidelní účastníci ze Slovenska, těm to počasí opravdu nedovolilo,“ uvedl Mojmír Králík.

Pořadatelé tedy nakonec mohli být spokojeni. „Organizování sletů jsme převzali po zesnulém Jindrovi Zrzavém. Snažíme se naplňovat tradici, o kterou se on velmi zasloužil. Není to lehké, ale věřím, že se nám to bude dařit a že vysoký kredit našich sletů udržíme i do budoucna,“ uzavřel.