Zastupitelský klub sociální demokracie dostal k rozhodnutí tři rovnocenné varianty, které předložil vyjednávací tým. Nabízelo se uzavření krajské koalice buď s ODS, nebo KSČM či s Koalicí pro Pardubický kraj. Svobodným hlasováním na klubu ČSSD zvítězila varianta třetí, byť si všichni sociálně demokratičtí zastupitelé uvědomují její úskalí. Jde o uzavření koaliční smlouvy s partnerem, který je složený hned ze tří subjektů, a to KDU-ČSL, SNK-ED a politického hnutí Nestraníci.

Součástí dohod, na které přistoupila Koalice pro Pardubický kraj, a kterou v pondělí podepsal i její zástupce Roman Línek, byly principy složení Rady Pardubického kraje, kdy bylo stranami deklarováno, že rada bude mít také dva členy, kteří budou vykonávat tuto funkci vedle svého zaměstnání. Podpisem se koaliční partner ztotožnil s tímto přístupem. Považuji za férové, když se každá z koaličních stran na tomto modelu podílí. Od dubna tohoto upozorňujeme, že chceme méně placených funkcí v radě. Pokud si někdo myslí, že něco říkáme na předvolebních akcích, a po vyhraných volbách se zachováme jinak, tak se mýlí.

Zastoupení koaličních stran bylo dohodnuto v poměru 6 členů rady za ČSSD, 3 členové rady za KPK, přičemž každá strana má jednoho neuvolněného člena. Zároveň bylo deklarováno, že o personálním obsazení si rozhodne každá strana samostatně bez jakéhokoliv zásahu druhého partnera. Byli jsme připraveni jednat i o variantě, kdy by Koalice získala oblast venkova. Rozhodnutí lidovců o tom, že Petr Šilar bude neuvolněným členem rady, respektujeme, jelikož šlo o jejich výsostné právo. Odpovědnost za tento krok tedy nenesou vyjednavači ČSSD, ale zástupci Koalice.

K uvolnění předsedů finančního a kontrolního výboru mohu uvést, že jde o zcela nový přístup k opozičním stranám. Zatímco před čtyřmi a osmi lety si vítězové rozdělili všechny funkce (tehdy ODS a Koalice pro Pardubický kraj), my takto postupovat nechceme. Záleží nám na tom, aby kontrolní mechanismy fungovaly, a aby opozice měla dostatek informací a prostoru pro kvalifikovanou diskusi. Víme, co je to být opoziční stranou, a to bez jakéhokoliv zázemí. Možná, kdyby opoziční období zažila Koalice pro Pardubický kraj (respektive její zástupci), tak by věděli, o čem mluvíme.

Martin Netolický
předseda krajského klubu zastupitelů ČSSD