Teď ale vyšlo najevo, že budova je již od 11. listopadu v převodu z ministerstva školství na Vězeňskou službu České republiky.

PŘIPOMNĚLA MU SLIB

Starostka Jana Ponocná v neděli sms zprávou kontaktovala ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a konfrontovala ho s jeho slibem ze zářijového setkání s občany, kde na přímou otázku z publika přislíbil, že při rozhodování o umístění věznice v Králíkách vezmou v úvahu výsledky referenda. „Je mi líto, že jste nedodržel slovo, které jste dal našim občanům," nebrala si servítky. „Výsledky referenda vezmeme samozřejmě v úvahu. Mezi tím ale samozřejmě běží administrativní příprava, to jinak ani není možné," odpověděl starostce ministr.

Iniciativa Ne azylovému domu v Králíkách na středu svolala demonstraci. „Králíky brání demokracii proti nespravedlivému ministru spravedlnosti," hlásají organizátoři na plakátech. Hostem večera bude hejtman Martin Netolický a chybět nebude ani starostka Jana Ponocná. „Neříkala bych tomu ale demonstrace, spíš setkání, kde i já budu lidem říkat, aby přišli k referendu," podotkla.

Mezi největší argumenty místních patří fakt, že nechtějí věznici vedle školy, a také to, že Králíky jsou turisticky atraktivní destinací v zimě i v létě a vznik věznice by tu mohl turistický ruch v oblasti ovlivnit.

Ve věznici by mělo být umístěno až dvě stě odsouzených žen, současně by tu mělo výhradně pro ně vzniknout učiliště v oborech kuchařka či švadlena. Nová učiliště by nijak neměla ohrozit stávající školská zařízení na Králicku, budou totiž sloužit pouze odsouzeným. Vězeňská služba argumentuje i vznikem 120 nových pracovních míst. Kde ale budou noví zaměstnanci případně ubytováni, zatím nikdo říci nedokázal.

TENTOKRÁT REFERENDUM BUDE!

Řízení o převodu majetku bylo zahájeno 11. listopadu, o tři dny později došlo k zaplombování. Tentokrát je tedy jasné, že se referendum uskuteční. Už jednou ho totiž v Králíkách plánovali, konkrétně na 8. února letošního roku, to když o budovu mělo zájem ministerstvo vnitra se záměrem vytvořit zde azylový dům. Necelý týden před referendem ale ministr Milan Chovanec od záměru upustil.