Dominantou dlážděného prostranství před novou budovou je sousoší Ruce Alexandry Koláčkové. Barevné velkoformátové plastiky z keramiky a betonu mají být symbolem toho, že se uvnitř domu tvoří. „Když to tady vidím, chtěla bych být dítě,“ posteskla si na slavnostním otevření Koláčková.

Dvoupodlažní budova skrývá ve svých útrobách vstupní halu s recepcí a relaxačním prostorem, barevné klubovny, počítačové učebny, taneční sál nebo keramické, výtvarné a modelářské dílny. 

Psali jsme již:

Srdcem budovy je tělocvična s horolezeckou stěnou. Budova je řešena i environmentálně. Do speciálních nádrží zadržuje dešťovou vodu, kterou se může zalévat okolní zeleň. Zeleň zároveň tvoří část střechy, která bude sloužit jako místo pro odpočinek.

Provoz zahájí nový DDM v říjnu. Přihlášky na více než sedmdesát kroužků ale přijímá už teď.

Ředitelka DDM Duha Štěpánka Ročňová usilovala o nové prostory přes devět let. Cesta ke stávající budově byla dle jejích slov trnitá. Původní prostory DDM byly nevyhovující. „Snažila jsem se přesvědčit představitele města, že takhle nemůžeme dál fungovat,“ popisovala Ročňová. Na podzim roku 2011 se dům dětí přestěhoval do ateliérů ve Špindlerově ulici. Sdílel je se střední uměleckoprůmyslovou školou.

V roce 2015 začalo město přemýšlet, jak využije prostory po bývalém textilním závodu Perla. Projektová dokumentace, která brownfield chátrající uprostřed města proměnila v nový dům dětí a mládeže, vznikla v roce 2017. Tehdy se ale zastupitelům zdála moc drahá. „Lidé měli pocit, že když to v těchto podmínkách mohlo fungovat předtím, bude to fungovat i nadále,“ řekla ředitelka.

Rozhodující byl podzim 2019. „Byla jsem rozhodnutá, že pokud zastupitelstvo projekt neschválí, dům dětí opustím,“ dodala Ročňová, která o DDM mluvila jako o svém druhém dítěti. V září 2019 zastupitelé výstavbu schválili. Začala téhož roku v listopadu.

Nápad využít areál bývalé textilky pro výstavbu domu dětí ocenil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který se slavnostního předání zúčastnil. „Jedná se o ambiciózní projekt, který vyřešil dlouholetý problém přímo v centru města vedle náměstí. Nepodlehli jste vábení rychlého řešení,“ chválil Netolický a dodal, že je potřeba dostat taková řešení do povědomí.

Starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek zmínil, že areál po bývalé Perle nebude sloužit jenom domu dětí. Město zde připravuje další investice. Vedle novostavby přibude nové rehabilitační centrum, byty a obchody. „Bude to stavba rozsáhlá nejen objemově, ale i finančně,“ dodal starosta. Nový dům dětí a mládeže stál 85 milionů.