Jen pět, šest stupňů

Na nejstudenějším místě  v podzemí teploměr ukazuje pouhých pět a půl, šest stupňů Celsia. Ani v jeskyních není taková zima, jako v pevnostním podzemí, a tak se  Bouda směle řadí k nejchladnějším veřejnosti přístupným  místům u nás. A dobře je tu i lidem, které trápí dýchací potíže: „Tvrz Bouda je místem, kde je velmi chladno. Vysoká vlhkost vzduchu, chlad a minerály, které se díky všudepřítomné vodě uvolňují z betonových stěn – to vše dělá vzduch v podzemním systému velmi příjemný na dýchání," upozornil Martin Ráboň, ředitel společnosti, která muzeum československého opevnění provozuje.
Tvrz je o prázdninách otevřena každý den. „Občas nám některý z návštěvníků řekne, že se přišel ochladit," dodává s úsměvem za provozovatele muzea Jiří Dibelka. A i když je prvorepubliková dělostřelecká tvrz u Těchonína ideálním místem pro ty, kdo utíkají před teplem, návštěvnost jí to zatím nijak výrazně nezvedá.
Na příjemné teploty láká návštěvníky i sousední Suchý vrch. „Například včera zde byla maximální teplota 27 stupňů Celsia," vzkazovali ve středu provozovatelé Kramářovy chaty.

Turistů chodí málo

V parnu se však lidem zřejmě nechce někam cestovat, to trápí i kastelánku Nového Zámku u Lanškrouna Krasavu Šerkopovou: „V letošním žhavém létě má Zámeček velmi malou návštěvnost," povzdychla si. A to je přitom Zámeček pro ochlazení také skvělým místem, v rozsáhlém sklepení pod dochovanou věží panuje kolem osmi,  devíti stupňů Celsia.
Vlna veder žene lidi k vodě. V obležení jsou třeba břehy Pastvinské přehrady. „Ještě než přišla mimořádná vedra, lidí tu až tolik nebylo. Do Pastvin se jezdí hlavně vykoupat. Na začátku sezony byla návštěvnost horší než loni," konstatoval starosta Pastvin Josef Koubík.
Přehradní nádrž je známá tím, že je v ní poměrně chladná voda. To však letos neplatí. Teplota vody překvapila i Gábinu, která se do Pastvin přijela vykoupat s rodinou. „Běžně studené Pastviny jsou jak kafe. Taky je tu málo vody, to je asi překvapením pro všechny, kteří Pastviny znají," svěřila se. Pochvalovala si jak čistotu vody, tak i pohodové zaparkování a  místní atrakci – šlapadla. Naopak  minus udělila místním občerstvovnám.