Krajský úřad letos přijal 64 návrhů: osm do kategorie pro žáky základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a 56 do kategorie pro středoškoláky. Titul Mladý talent přiřadila do své sbírky úspěchů Kristýna Bednářová ze ZŠ Dobrovského v Lanš-krouně, která se jako vítězka soutěže vědeckých a technických projektů mládeže zúčastnila mezinárodního klání v USA. Bez povšimnutí nezůstaly ani úspěchy Hany Jasanské ze ZUŠ Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, která vyniká v soutěžích pro mladé houslisty. Do třetice putuje titul do Vysokého Mýta, kde působí hvězdná atletka, reprezentantka ČR Zdeňka Seidlová.

Podle ředitelky ZŠ Dobrovského v Lanškrouně Dany Krátké je Kristýna Bednářová skromnou a všestranně nadanou žákyní: „Naše škola už několikrát nominovala žáky za jejich úspěchy na Festivalu vědy a techniky, u Kristýny jsme doufali, že by nominace mohla dopadnout. Ocenění je především velkým úspěchem Kristýny, je to velice svědomitá, pracovitá a chytrá žákyně. Samozřejmě je i velkou poctou pro naši školu a pana zástupce Pavla Reslera, který Kristýnu motivoval, vedl a pomáhal jí práci posunout dál," konstatovala Dana Krátká a dodala, že by si škola přála mít víc takových talentů, kteří se dokáží prosadit.

Bez práce nejsou koláče, o tom ví své i Hana Jasanská. Talentovaná houslistka získala třetí cenu na 57. ročníku prestižní mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Výjimečné úspěchy by se bez každodenního nácviku neobešly. „Každý den cvičím doma tři a půl hodiny a chodím jednou týdně k Milušce na hodinu. Před soutěží cvičím víc, doma obvykle čtyři hodiny, a do hudebky chodím dvakrát i třikrát týdně," svěřila se Hana Jasanská při letošní „Kociánce".

Titul udělovaný Pardubickým krajem je povzbuzením do další přípravy a závodění i pro talentovanou atletku Zdeňku Seidlovou. „I když sportovec nezávodí kvůli ocenění, ale dělá to pro sebe a pro ten pocit, moc vás potěší, když vaše úspěchy vnímají i ostatní a dokážou je ocenit," komentovala zisk prestižní ceny studentka vysokomýtského gymnázia a ke svým cílům dodala: „Teď se musím koncentrovat na maturitu, která mě čeká na jaře. Před sebou mám i halovou sezonu, s trenérem nevíme, jaká bude, protože bude třeba se soustředit na léto, na vrcholné závody, mistrovství světa juniorů v Kazani, mistrovství Evropy v Amsterdamu a s velkým otazníkem i olympijské hry v Riu. Teď je však nejdůležitější maturita a pak se uvidí."

Zajímavostí je, že ocenění přebírali i originální vázu, která je maturitní prací žáka Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí Martina Rohála vytvořenou pod vedením akademického architekta Bohuslava Horáka.

Hana Jasanská
Základní umělecká škola Jaroslava Kociana, Ústí nad Orlicí
Teprve třináctiletá Hana Jasanská dosahuje mimořádných úspěchů ve hře na housle. Ve školním roce 2014/2015 získala 3. cenu ve III. kategorii na 57. ročníku Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí, 2. cenu ve IV. kategorii na Mezinárodní soutěži PhDr. Josefa Micky v Praze a 1. cenu v kategorii dětí do šestnácti let na soutěži Archetti in Moravia v Kroměříži. V prosinci 2014 se na pozvání České filharmonie zúčastnila kurzu s vynikajícím australským umělcem Rayem Chenem, vítězem Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu – pozvání bylo o to cennější, že jako jediná ze čtyř účastníků, kteří se mohli tohoto kurzu zúčastnit, nestuduje v Praze a ve svých dvanácti letech byla jedinou účastnicí mladší 17 let.
Hanka se věnuje i komorní hře, v roce 2013 získala s klavírním kvintetem 2. cenu v ústředním kole Národní soutěže ZUŠ v Jindřichově Hradci, a od svých šesti let je také členkou symfonického orchestru Decapoda, se kterým se zúčastnila v letech 2009 a 2015 ústředního kola Národní soutěže ZUŠ ve hře žákovských orchestrů, odkud si orchestr přivezl 1. a 3. cenu. V ZUŠ studuje i obor taneční a výtvarný, i v těchto oborech získala spolu se svými spolužáky už několik ocenění – největší radost měla v roce 2013 z Hlavní ceny z Národní soutěžní přehlídky audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let, která se koná každoročně v Plzni a kterou se svými kamarádkami získala za animovaný film Nečekaní hosté na půdě.

Zdeňka Seidlová
Gymnázium Vysoké Mýto
Reprezentantka ČR v atletice zvítězila v běhu na 200 i 400 metrů v krajském kole družstev juniorů, stala se halovou juniorskou mistryní republiky na 400 metrů, na stejném mistrovství a ve stejné disciplíně obsadila 3. místo v kategorii dospělých, na Mistrovství Čech družstev juniorů zvítězila v závodě na 100 i 400 metrů, na dvoustovce skončila druhá. Na Halovém Mistrovství Evropy dospělých v Praze skončila v závodě na 4x 400 metrů čtvrtá, když tvořila součást štafety Denisa Rosolová, Helena Jiranová, Zuzana Hejnová. Za zmínku stojí také 2. místo v závodě na 400 metrů na mezinárodním mítinku v Lucembursku v kategorii žen, 3. místo na 400 metrů na mezinárodním mítinku juniorů v německém Mannheimu, vítězství ve štafetě na 4x 400 metrů na Mistrovství Evropy družstev v řeckém Heraklionu (spolu s D. Rosolovou, L. Masnou, Z. Hejnovou), 7. místo na ME juniorů na 400 metrů, 7. místo na ME juniorů na 4x 400 metrů (spolu s A. Symerskou, J. Slavíkovou, M. Škaldovou).

Kristýna Bednářová
Základní škola Dobrovského, Lanškroun
V osmém ročníku soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji" v kategorii Junior vyhrála hlavní cenu, a tím se stala celkovou vítězkou s projektem „Škola hrou pro základní školy". Jako nejlepší řešitelka se zúčastnila květnové mezinárodní soutěže Broadcom MASTERS International a zároveň jako pozorovatelka největší soutěže na světě Intel ISEF v Pittsburghu v USA. Je to světově největší mezinárodní vědecká soutěž, které se účastní více než 1700 středoškolských studentů ze 70 zemí světa.