Mnozí středoškoláci sledují politické dění u nás a umí k němu zaujmout vlastní stanovisko. Dokázalo to i tradiční setkání ústeckých gymnazistů, které se u příležitosti Dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii konalo v Roškotově divadle.
Studenti Gymnázia v Ústí nad Orlicí se v pátek stali herci. Jednotlivé ročníky s výjimkou maturitních, které připravovaly svůj ples, se představily v divadelních výstupech nastudovaných na různá témata.
„Den studenstva se formou divadla, scének či různých pásem připomíná na ústeckém gymnáziu opravdu dlouho, už když jsem byla sama jeho studentkou to tak bylo. Třetí ročníky školy tehdy připravovaly dvouhodinový program, v němž samozřejmě nechybělo připomenutí toho, proč se Den studentstva slaví," vzpomínala učitelka gymnázia Lenka Janyšová, která je jako zkušená divadelnice řadu let garantem příprav programů k 17. listopadu.
Jak dodala, dramaturgie prošla během let určitým vývojem a dostala logicky i novou dimenzi v souvislosti se sametovou revolucí. Posledních deset let mají ovšem programy v podstatě ustálenou podobu.
„Přišla jsem s myšlenkou, že se do programu zapojí mimo maturitní ročníky všechny třídy a každá připraví vystoupení, jakousi hříčku na téma, které si vylosuje. Nechybí samozřejmě témata 17. listopadu let 1939 a 1989, která zpracovávají třetí ročník čtyřletého studia a sedmý z osmiletého studia," uvedla Lenka Janyšová. „Těší mě to, že některé ročníky se nechají něčím inspirovat, dokáží vytvořil scénář a pak nám ukazují obraz současné společnosti. A to je určitě dobře," doplnila.

Pohled studentů na historické události

Nutno konstatovat, že se za svůj výkon nemusela stydět žádná z deseti tříd, kterým alespoň na pár chvil patřila „prkna, jež znamenají svět". Zpracování témat 17. listopadu se pak stalo určitým vyvrcholením celého dopoledního programu. „Osobně jsem velmi spokojená. Obě třídy pojaly po letech listopad jinak. Nenosí se rakve, není tam žádné drastické násilí, což se dříve objevovalo, letos použily jen náznak. A výběrem konkrétního příběhu ve vztahu k listopadu 1939, který se odehrál, a podobně i příběhu k tématu listopadu 1989, který se mohl odehrát, mohl existovat, se k nám dostal obraz toho, jak obě události studenti vnímají," bilancovala učitelka.
A právě v závěru posledního divadelního výstupu na téma listopad 1989 zazněla naléhavá otázka, kterou formulovali septimáni gymnázia: „Je doba, jakou jsme si přáli?" I proto jsme některé z protagonistů tohoto výstupu oslovili. Zajímalo nás, co vlastně dnešní septimáni vědí o životě v Československu za doby socialismu, co vědí o Sametové revoluci, odkud čerpali náměty a nápady pro scénář a jak vnímají současný stav naší společnosti.

Změna musí být
v každém z nás

„Ptala jsem se rodičů, mamce ale bylo v době revoluce patnáct let, takže mi moc nepomohla. Víc mi poradili babička s dědou. A od dcery našeho bývalého pana ředitele jsme dostali krásný almanach událostí, ten nám pomohl. Hledali jsme informace na internetu, sledovali diskuze lidí, jejich názory," svěřila se Barbora Čápová. K otázce, která zazněla v závěru, studentka uvedla: „Ptáme se záměrně, jestli je ta doba, kterou jsme si přáli. To, co se dnes děje na naší politické scéně, určitě není ideální, podle mého názoru to není dobře a lidem to není jedno. Chtějí některé věci změnit."
Její spolužák Jan Procházka doplnil: „Musím jen souhlasit s panem ředitelem, který nám dnes na závěr řekl, že změna musí být v každém z nás, nemůžeme na ni jen čekat. Demokracii máme, ale záleží na tom, jak s ní my sami naložíme, zda s ní něco uděláme, nebo ji jen tak necháme plynout."
Svůj názor vyslovila i další studentka Tereza Lindenthalová: „Myslím si, že mladí lidé jsou hodně naštvaní na politiku a spíš se k ní staví zády. A to je podle mě špatně, protože pak si vlastně nemůžou stěžovat. K nápravě současného stavu by se měl snažit přispět každý člověk. Třeba tím, že bude volit, když už mu bude osmnáct let. Pak chodí k volbám pouze starší lidé a dopadá to tak, jak to dopadá. A mladí s tím nejsou spokojení."
A jak gymnazisté hodnotí program, který se ve škole pravidelně k 17. listopadu připravuje? „Myslím, že jsme tím jako škola unikátní. Mě osobně to strašně baví, i když je příprava hodně náročná. Ale výsledek byl podle mne dobrý," uzavřela Barbora Čápová.

Oslavy Dne studentstva ústeckého gymnázia. Oslavy Dne studentstva ústeckého gymnázia.

Foto: Lukáš Prokeš